Výjimečné svědectví dětského bojovníka tzv. Islámského státu se podařilo zachytit českým novinářkám časopisu Lidé a Země. Lenka Klicperová a Jarmila Štuková natočily zpověď třináctiletého uneseného jezídského chlapce vycvičeného islamisty k zabíjení. Měl štěstí, před smrtí ho zachránil obchod s otroky - společně s matkou byl vykoupen a opět prodán...
Na videozáznamu se díváte do očí chlapce, jehož zážitky nemají s těmi, které prožívají třináctileté děti v Česku společného vůbec nic. Místo kopání do míče s kamarády je nejraději úplně sám a v tichosti přemýšlí. Raghb byl třičtvrtě roku držen v dětském výcvikovém táboře Islámského státu. Cvičil, aby se stal živým štítem.
"Řvali na nás, že jsme nevěřící a že nás zabijou. Když nás začali připravovat do boje, věděl jsem, že nesmím dát najevo, že se bojím a ani plakat, jinak by mě strašně zbili," vzpomíná Raghb.
Natočit rozhovor s dítětem cvičeným pro Islámský stát je rarita. Stejně jako se z výcvikového tábora ISIS dostat živý. Raghb byl odtržen od svého mladšího bratra a unesené matky Jezídky, která se stala sexuální otrokyní vysoce postaveného bojovníka Islámského státu. Spolu se stovkou dalších unesených dětí se měl stát bezcenným válečníkem. Počítalo se totiž, že brzy zemře.
Raghb si prošel očistcem. "Museli jsme vstávat ve čtyři ráno a modlit se. Od devíti do dvanácti jsme měli hodiny náboženství. Od jedné do pěti jsme pak trénovali s kalašnikovy a běhali s nimi pořád dokola. Nutili nás plazit se po zemi a polykat prach. Řvali na nás, že jsme nevěřící a že nás zabijou. Museli jsme padat k zemi a oni nám běhali po břiše! Pořád dokola, abychom byli zocelení… Byli jsme strašně vyděšení ale nesměli jsme plakat. Členové ISIS nenáviděli, když někdo plakal," popisuje hrůzy výcvikového tábora Raghb.
Videa s technikami poprav zajatců se stala jeho hlavním studijním materiálem. Novinářkám Lence Klicperové s Jarmilou Štukovou zůstane Raghbův obličej a hlavně pohled jeho očí navždy v paměti. Při natáčení před nimi sedělo předčasně dospělé dítě, které o svých hrůzných zážitcích vypráví zcela bez emocí.
"Neplakal. Najednou vidíte v těch dětských očích takovou zvláštní dospělost, která nás překvapila. A byl i schopen o tom mluvit. Samozřejmě, že nás prosil, že na některé věci už nechce ani vzpomínat. Tvrdil, že si je radši nepamatuje, že se je snaží vymazat z mysli, což pravda určitě není, ale asi kdyby si je připomínal, tak by ho to velmi trápilo," komentovala setkání s Raghbem fotoreportérka Jarmila Štuková.
Raghb musel bojovat i se svým svědomím: "Jednoho dne nám řekli, že půjdeme bojovat proti Jezídům. Málem mi puklo srdce, protože si pamatuju, co strašného dělali našim rodinám.Třásly se nám ruce, když jsme v nich drželi zbraň. Říkal jsme si, že lepší bude, když se zabiju sám, než když půjdeme zabíjet své rodiny..."
Dětské bojovníky jako je Raghb využívá ISIS jako klasický "kanónenfutr", tedy potravu pro děla. Dělají předvoj zkušeným bojovníkům a nepředpokládá se, že by dlouho přežili. "Musejí naprosto perfektně ovládat zbraň, být schopni ji okamžitě použít. Byli cvičení k tomu, aby byli schopni zabíjet," vysvětluje šéfredaktorka časopisu Lidé a Země Lenka Klicperová.
"Dětské vojáky využívá IS ne snad k tomu, že by si představoval, že někam půjdou bojovat. Oni chodí před těm starými zkušenými bojovníky, kteří jsou cenní pro IS, jako živé štíty. Takže oni dostanou třeba starý kalašnikov, zrezavělý, ze kterého se pomalu nedá střílet. Jdou a kryjí toho zkušeného bojovníka a počítá se s tím, že v první vlně budou zastřeleni tihle třinácti až šestnáctiletí kluci. Na tom se protivník vyčerpá a teprve pak nastupují zadní řady těch zkušených a ostřílených bojovníků IS," popsala účel dětských bojovníků Lenka Klicperová.
Děti jsou pro islamisty ideální materiál. Je lehké je zmanipulovat a vepsat do nich ďábelskou ideologii není problém. Stejně jako je zfetovat drogami, aby měli chuť bojovat. Raghb měl ale na rozdíl od ostatních dětí v táboře štěstí. Jen pár dní před odchodem na jistou smrt v boji, ho trýznitel jeho matky, který v ní zřejmě našel zalíbení, z tábora vykoupil a spolu s matkou i bratrem ho prodal. Díky tomu jsou teď naživu.
"Právě jsou to tři měsíce, co jsem na svobodě. Můj táta je s ISIS. Nevím, jestli je ztracený nebo jestli žije nebo je mrtvý. Stejně jako jeho dva bratři. Teď když spím, už se mi nezdá o ISIS, neděsí mě..." svěřil se českým novinářkám Raghb. O svém zážitku mluví jako dospělý muž. Jeho kultura mu nedovoluje příliš otevřeně mluvit o svých pocitech. Teď se snaží zapomenout.
NEPŘEHLÉDNĚTE:
MALÝ TERORISTA! Chlapec se stal nebezpečným nástrojem ISIS! Je to skutečně syn známé Britky?
KOLAPS SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: ISIS zaútočil na Instagram! Tisíce lidí po celém světě šílí
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz