Nová zelená úsporám

Stát rozdává miliardy! Nechte si opravit dům i bytovku. NÁVOD

Stát rozdává miliardy! Nechte si opravit dům i bytovku. NÁVOD
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Celkem 27 miliard korun rozdá v příštích šesti letech ministerstvo životního prostředí v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro rodinné byty program běží už od loňského října, bytové domy, konkrétně ty pražské, o dotace budou moci žádat od března.

Nová zelená úsporám pro bytové domy v Praze tentokrát startuje v tzv. kontinuální výzvě, to znamená, že o dotaci bude možné žádat kdykoli do konce roku 2021.

"Poté, co jsme loni v říjnu otevřeli kontinuální výzvu v NZÚ pro rodinné domy, pokračujeme letos vyhlášením podobné výzvy pro pražské bytovky. Pro žadatele to znamená méně stresu, protože svou žádost mohou podat podle svých momentálních finančních možností kdykoliv do konce roku 2021," popsal ministr životního prostředí Richard Brabec.

V den zahájení příjmu žádostí bude pro bytové domy k dispozici více než 250 milionů korun. " Letos očekáváme, že z programu přerozdělíme na dotacích pro rodinné i bytové domy zhruba 2 miliardy korun," dodal Brabec.

Výše dotace se odvíjí od dosažených energetických úspor. Novinkou u podpory pro bytové domy je navýšení maximální výše dotace z 20 na 30 % způsobilých výdajů. Úspěšní žadatelé, kteří podali žádost v rámci první výzvy z loňského roku, budou mít možnost žádost převést do této kontinuální výzvy s výhodnějšími podmínkami a dosáhnout tak na vyšší dotaci.

Související obsah

"Nově financujeme vypracování projektové dokumentace a zajištění odborného technického dozoru, pro majitele domů bude jistě zajímavá i možnost požádat si o podporu na fotovoltaické systémy, což může významně snížit náklady na elektrickou energii jak v jednotlivých bytech, tak ve společných prostorách bytových domů," řekl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Formuláře naleznete ZDE.

O dotaci je možné žádat před zahájením, v průběhu nebo po dokončení realizace podporovaných opatření. Perfektně zpracované žádosti podané na již realizované projekty jsou propláceny do devíti týdnů od jejich podání. U žádostí, kde žadatelé budou stavět až po jejich schválení, Státní fond životního prostředí ČR garantuje proplacení do šesti týdnů od doložení realizace.

JAK NA TO

Žádosti o dotaci na rodinné i bytové domy se podávají stejným způsobem, a to vyplněním elektronického formuláře na webu Nová zelená úsporám. Lze ji ale podat i osobně na krajských pobočkách fondu, tam také musí žadatel do pěti dnů dodat požadované dokumenty.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz