Domácí

Boj se šikanou: Řešit ji i neřešit může dopadnout špatně

Boj se šikanou na školách je horké téma. Dá se ale vyhrát? O způsobech řešení odhalených případů šikany jsme se bavili s člověkem, který má bohaté zkušenosti, s ředitelem Střední školy technické Drahoslavem Matonohou.

Střední škola technická v Praze 4 patří k největším školám v České republice. Nabízí velké množství učebních oborů, včetně nástavby s maturitou. A mezi budoucími zedníky, strojníky a automechaniky se občas šikana objeví. Stejně jako na jakémkoliv jiném oboru i jakékoliv jiné škole. Šikana ve školách zkrátka byla, je a bude. Jak s ní ale bojovat?

Důležitá je prevence a fungující výchovná komise na škole. Na střední škole technické dávají na prevenci velký důraz, nechybí adaptační kurzy ani školní psycholog. Co ale dělat když už se šikana opravdu objeví? Dle slov Drahoslava Matonohy má ředitel vždy dvě možnosti, tzv. tvrdou a měkkou. Při tvrdší variantě hříšníka ze školy vyhodí, při měkčí přimhouří oči a studenta nadále ponechá ve třídě. "Pokud ten případ ředitel posoudí tvrdě, tak riskuje, že rodič si najme advokáta a bude ředitele popotahovat po soudech, protože byl příliš tvrdý," vysvětluje jedno úskalí Matonoha.

Ale ani druhá varianta není bez rizika. "Pokud zvolí ředitel měkký nástroj, tedy jen podmínečné vyloučení, žák je dále ve škole, ale to ještě neznamená, že se začne chovat lépe. Pokud přitvrdí, tak to může skončit poškozením zdraví, i s trvalými následky, a bohužel i smrtí," vyjmenovává nejhorší varianty ředitel. Zkrátka ať se zachová ředitel jakkoliv, vždy musí počítat s následnými riziky.

Pro stoprocentně dobré řešení situace by musel podle Matonohy mít každý ředitel k dispozici detektivní tým, dobré informace o rodinném zázemí konkrétního žáka, podporu zřizovatele školy i státních institucí a v neposlední řadě i kvalitní právníky. "Ředitel tu stoprocentní jistotu podle mého názoru nemá nikdy a je jenom na něm, jestli chce se šikanou bojovat a riskovat, že se mu to vrátí, anebo jestli si nechce dělat příliš mnoho problémů a radši přimhouří oko," shrnuje problematiku Matonoha.

A problému si už všimlo i Sdružení učňovských zařízení, které žádá ministryni školství Kateřinu Valachovou o zákonné změny. Podle sdružení mají totiž ředitelé při řešení problémů s agresivními žáky velmi svázané ruce: "Musí zahájit správní řízení, dodržet všechny zákonné lhůty pro doručení písemností a pro možné odvolání. Agresívní student chodí ještě minimálně šest týdnů po škole a nadále terorizuje své okolí," stojí na stránkách sdružení. Míč je teď na straně ministerstva školství, nezbývá, než doufat, že dostanou školy v problematice vylučování studentů lepší legislativní podporu.

TN.cz/Jakub Deml

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz