Daňové přiznání

DAŇOVÝ RÁDCE: Neplaťte navíc! Co všechno jde odečíst z daní?

V daňovém přiznání si letos polepší rodiny se dvěma a více dětmi. Vláda jim loni přiklepla vyšší slevy na dani. Skoro každý má ale možnost nějakou tu slevu v daňovém přiznání čerpat. Vyznáte se v nich? Přinášíme vám přehled daňových zvýhodnění...

Máte dvě a více dětí? Vaše rodičovství stát letos odmění o něco štědřeji než loni. Už v září vláda schválila, že si početnější rodiny budou moci na daních čerpat vyšší slevu.

Zatímco ještě loni si na druhé dítě mohla rodina odečíst daňovou slevu 15 804 korun, letos se tato částka zvýšila na 17 004 korun. Na třetí a každé další dítě si loni rodiny odečítaly 17 004 korun a letos se částka zvýšila na 20 604 korun.

Jde o předem dohodnutý krok, který je součástí koaliční dohody a má v zemi podpořit porodnost. Proto se bude tato částka zvyšovat i napřesrok. U rodin s jedním dítětem zůstává daňové zvýhodnění stále stejné, tedy 13 404 korun. Sleva na dítě ale není možná, pokud výdaje uplatňujete paušálem.

Toto zvýhodnění lze uplatnit na každé dítě, které s vámi žije v jedné domácnosti a je nezletilé (do ukončení povinné školní docházky) nebo do dovršení 26 let. Dokladem o tom, že s vámi dítě žije ve společné domácnosti je vaše čestné prohlášení. Musí ale jít o dítě vlastní, osvojené, v náhradní péči, dítě druhého z manželů nebo vnouče.

Daňová zvýhodnění ale lze čerpat i jinak. Tzv. sleva na poplatníka činí 24 840 korun (z příjmů v roce 2015). Protože Ústavní soud zrušil omezení pro důchodce, mohou tuto slevu použít i senioři, kteří pobírají starobní důchod. Zvýhodnění použijte vždy celé, i když jste pracovali třeba jen část roku.

Související obsah

Studenti si mohou v daňovém přiznání k dani z příjmu fyzických osob snížit daň o 4 020 Kč za rok. Musí studovat na státem uznané škole a mít věk nejvýše 26 let (u prezenčního doktorského studia 28 let).

Daňovou úlevu dostanete i na manžela či manželku, který má průkaz ZTP/P (zvlášť těžké postižení s průvodcem) - v takovém případě lze uplatnit dvojnásobek slevy na poplatníka (24 840 x 2), celkem tedy 49 680 korun.

Pozor, ale platí to jen v případě, že s vámi manžel/ka žije ve společné domácnosti a její nebo jeho roční příjem nepřesáhl 68 000 korun (před zdaněním). Totéž platí, pokud žijete v registrovaném partnerství. Na druha nebo družku ale slevu na dani neuplatníte.

Tady je nutné se pozastavit a vysvětlit si, co patří a nepatří do příjmu manžela nebo manželky. Počítá se tam:
- veškeré výdělky, tedy i ty příjmy, které se nezdaňují nebo neuvádějí v daňovém přiznání
- podpora v nezaměstnanosti
- mateřská
- nemocenská a dávky na pomoc v mateřství
- všechny druhy důchodů (invalidní i starobní)
- výživné po rozvodu
- doplatky z minulých let

Naopak se do příjmů manžela či manželky nepočítají:
- přídavky na dítě a alimenty
- sociální příplatky
- příspěvek na bydlení
- příspěvek na školní pomůcky
- rodičovský příspěvek
- dávky pěstounské péče (odměna pěstouna se ale už počítá)
- porodné a pohřebné
- příspěvek na péči o osobu blízkou (nebo jinou)
- dávky v hmotné nouzi, dávky sociální podpory a dávky sociální péče
- stipendium pro studenty

Úlevu na dani mohou získat i invalidní důchodci. Pokud mají invaliditu prvního a druhého stupně, mohou si snížit vypočítanou daň o 2 520 korun. Ti, co mají invaliditu třetího stupně, mohou snížit daň o 5 040 korun ročně. Držitelé průkazu ZTP/P (zvlášť těžké postižení s průvodcem) mohou zajít ještě dál a snížit si daň o 16 140 korun.

Základ, ze kterého se vypočítává daň můžeme ještě snížit o tzv. nezdanitelné odečitatelné položky. Jaké to jsou? Patří mezi ně například zaplacené úroky z úvěrů ze stavebního spoření nebo z hypotéky. Lze tak odečíst až 300 000 korun ročně, ale za celou domácnost.

Související obsah

Platíte-li si soukromé životní pojištění, můžete tyto platby také odečíst od základu daně. Nejvýše však 12 000 korun ročně.

Totéž se týká i doplňkového penzijního spoření, včetně stropu 12 000 korun ročně.

Platíte příspěvky odborům? I ty můžete ze základu daně odečíst. Podobně také dary, které jste darovali (zákonem vymezené osobě). Od základu daně si v tom případě můžete odečíst až 10 procent, nejméně ale 1000 korun.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz