Domácí

Vandalové poničili židovský hřbitov, není to poprvé

V Koryčanech na Kroměřížsku vandalové způsobili nevyčíslitelnou škodu. Na tamním židovském hřbitově, který je kulturní památkou, zničili tři desítky náhrobků. Podle svědků se jednalo pravděpodobně o školáky.

Jedna z památek Koryčan, která připomíná nacisty vyvražděnou židovskou komunitu města, je z velké části zničená. "Židovský hřbitov se řadí mezi takové výrazné a zásadní památky v Koryčenech. Jsou tam náhrobky staré dvě stě, tři sta let," uvedl místostarosta Lubomír Daníček.

Vyšetřování ale nabralo překvapivý směr. A pomohl k tomu místní muž. Byl zrovna na své zahradě, když si všiml skupinky vandalů. "Dívám se a oni šli dozadu. A začali hýbat s pomníkem. Tak jsem na ně zařval. Jenomže já houby můžu utíkat, tak jak mě uviděli, asi utekli tady nahoru," uvedl očitý svědek.

Související obsah

"Měly by to být děti ze základní školy, z druhého stupně. Šestá až devátá třída, bohužel je nepoznal," doplnil Daníček. Vedení židovské obce přemýšlí, jestli zničený hřbitov vůbec opravit. Není to poprvé, co se dostal do hledáčku vandalů.
 

Petr Zapletal, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz