Zajímavosti

Tělo astronauta Kellyho se za rok ve vesmíru natáhlo o 5 centimetrů!

Tělo astronauta Kellyho se za rok ve vesmíru natáhlo o 5 centimetrů!
Zdroj: NASA

Americký astronaut Scott Kelly se ve středu vrátil z roční mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Během ní pokořil několik rekordů a provedl obrovské množství testů a výzkumných projektů. Díky tomu, že má Kelly identické dvojče, se také vědcům naskýtá možnost detailně zkoumat vliv dlouhodobého působení prostředí s mikrogravitací na lidské tělo. První zajímavá odlišnost se projevila hned po příjezdu domů, Kelly během roku přerostl svého bratra o 5 centimetrů.

Když Scott Kelly vyrážel na misi ve vesmíru, byl stejně vysoký jako jeho bratr Mark. Rok pobytu na ISS v prostředí s velmi nízkou gravitací se na Scottovi výrazně podepsal, během pouhých 340 dnů na oběžné dráze vyrostl o 5 centimetrů a výrazně tak svého bratra převýšil.

A výška určitě nebude jediný rozdíl, který mezi oběma bratry vznikl. Na lidské tělo působí ve vesmíru spousta rozdílných faktorů něž na Zemi a vědci rozumí jen části z toho, co se v lidském těle ve vesmíru mění.

Jedním takovým faktorem je například radiace. I přesto, že se ISS nachází v geomagnetickém poli Země a je tak částečně před slunečním větrem chráněna, jsou astronauti vystaveni mnohem větší dávce záření. Dávka radiace po roce ve vesmíru by byla asi čtyřicetkrát větší než po roce na povrchu Země.

Související obsah

Dalším faktorem je prostředí mikrogravitace, které významně ovlivňuje lidské tělo. To reaguje na nedostatek gravitační síly přesměrováním zdrojů, které normálně využívá pro udržování kostí a svalů. Každý měsíc přijdou astronauti o 1 až 2% kostní tkáně, což je porovnatelné s osteoporózou. Během jednoho roku by tak přišli o 20% kostní tkáně v končetinách a bocích.

Pokud by kosmonauti na vesmírné stanici necvičili, přicházeli by o 20% z celkové svalové hmoty během 5 až 11 dní. Kvůli tomu lidé na ISS tráví dvě a půl hodiny denně cvičením. I přes neustálý trénink může kosmonaut ztratit až 40% svalové hmoty během 5 měsíců.

Související obsah

Pobyt ve vesmíru provází další množství fyziologických i psychologických dopadů. Spousta kosmonautů si stěžuje na změnu chuti, která přetrvává i po návratu na Zem. Někteří si stěžují na bolest zad a břicha. Mnoho lidí si také stěžuje na zhoršení zraku, které vědci stále neumí plně vysvětlit.

Související obsah

Vědci teď pozorně sledují Kellyho rehabilitaci, protože je to velice podobné situaci, kdy kosmonauti dorazí po dlouhé cestě vesmírem na Mars.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz