Domácí

Úžasné triky orchidejí: Hmyz se s nimi chce pářit! GALERIE

Úžasné triky orchidejí: Hmyz se s nimi chce pářit! GALERIE
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

V pražské botanické zahradě byla zahájena unikátní výstava s názvem "Orchideje – královny opylovacích triků". A nejde jen o obyčejnou výstavu rostlin. Některé vystavené druhy totiž umí svým květem rafinovaně lákat své opylovače!

Jak moc vychytralé dokážou být tyto překrásné rostliny, přibližuje kurátorka výstavy Romana Rybková: "Rafinovanými triky šálí hmyz, aby došlo k opylování. Některé svým květem připomínají samičky opylovačů a ošálení samci se s nimi chtějí pářit. Při tom dojde k opylení," vysvětluje.

Ale i když květ orchideje zrovna nepřipomíná hmyz, jsou vystavené rostliny nádherné. K vidění jich je nyní více než tisícovka, což je zhruba dvakrát více, než tomu bylo v minulých letech. Část expozice je v majetku botanické zahrady a část zapůjčili různí pěstitelé. První den výstavy ve skleníku v pražské Troji nechyběla ani modelka Simona Krainová, která výstavu slavnostně zahájila.

Kreativní aranže rostlin měli na starost studenti České zahradní akademie v Mělníku. "Popustili uzdu své fantazie a naaranžovali květiny do běžných předmětů, které by s orchidejemi lidé nespojovali," láká na výstavu tisková mluvčí trojské botanické zahrady Lucie Herberová. A má pravdu, některá umístění vystavených květin návštěvníka opravdu překvapí. Překvapit se můžete nechat až do 20. března ve skleníku Fata Morgana v pražské Troji.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Úžasné fotky: Opuštěná rybářská osada se během pár let stala součástí přírody

GALERIE: Fascinující příroda zachycená v jediné vteřině! Okouzlující podívaná, na kterou jen tak nezapomenete

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz