Líbání

Líbáte své děti na ústa? Sexuálně je dráždíte, tvrdí psycholožka!

Líbáte své děti na ústa? Sexuálně je dráždíte, tvrdí psycholožka!
Zdroj: Profimedia

Líbat své děti považují rodiče za tu nejpřirozenější věc na světě. Je ale v pořádku, když rodiče líbají na ústa i teenagery nebo dospělé potomky? Podle některých psychologů je to nepřípustné, jiní na tom nevidí nic špatného.

Asi každý si pamatujeme na doby, kdy nám jako malým přišli rodiče dát pusu na dobrou noc, přivítali nás polibkem, když jsme přišli ze školy nebo když nám třeba přáli k narozeninám. Tehdy to nikomu nepřipadalo nevhodné. V současnosti je ale každý projev náklonnosti mezi členy rodiny pod drobnohledem společnosti a rodič už své dítě málem ani nemůže pohladit po vlasech.

Například uznávaná dětská psycholožka Charlotte Reznicková je ve své knize The Power of Your Child's Imagination (Síla dětské představivosti) zásadně proti, píše Daily Mail. Podle ní je naprosto nevhodné, aby rodiče líbali své děti na rty v kterémkoli věku. "Když jednou začnete líbat děti na rty, kdy s tím přestanete?" ptá se. "Když je dítěti pět nebo šest let, jeho sexuální povědomí se začne vyvíjet. Polibek na rty jej může sexuálně dráždit," pokračuje psycholožka.

Tento názor se setkal s velkým množství nesouhlasných komentářů. "Je absurdní, že v tom gestu vidí lidé něco sexuálního," rozčiloval se jeden z odpůrců Reznickové. "Vždycky jsme se líbali a nikdy s tím nepřestaneme, pusa na tvář by mi připadala povrchní" prohlásila matka, která dosud líbá na rty svého sedmnáctiletého syna.

Související obsah

"Dospívají chlapec je si daleko více vědom své sexuality než malé děti, takže bych nedoporučovala, aby ho matka líbala na rty," radí Reznicková. "Děti pozitivně reagují na pohlazení na tváři nebo na ruce, ale rty mají daleko více nervových zakončení a jsou citlivější. Lidé to neradi slyší, ale rty jsou erotogenní zóna, která lehce stimuluje sexuální vzrušení, a to i u malých dětí," tvrdí odbornice.

Jaký je váš názor? Napište nám do diskuze pod článkem nebo na Facebook.

Ukázalo se taky, že ostatní lidé se cítí trapně, když se na líbání rodičů s dětmi musí dívat. "Můj přítel se s matkou líbá klidně i před školou a ještě k tomu se drží za ruce," svěřila se šestnáctiletá Daisy. Rozpačitý z líbání své manželky s jejím otce byl i další diskutující: "Je to jejich věc, ale podle mě by líbání na rty mělo být jen mezi dvěma dospělými lidmi, kteří se přitahují."

S názory Reznickové ale nesouhlasí ani někteří další dětští psychologové. "Jsem zásadně proti jakémukoli sexuálnímu zneužívání dětí, ale tohle je o něčem úplně jiném. Jde o to dát dětem najevo, jak jsou pro nás důležité," myslí si psycholožka Emma Kennyová.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz