Nezaměstnanost

Stát bude dávat peníze na cestu do práce! NÁVOD, jak je získat

Stát bude dávat peníze na cestu do práce! NÁVOD, jak je získat
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

V pěti krajích bude stát od dubna motivovat nezaměstnané, aby vzali práci i mimo bydliště. Na dojíždění jim od 1. dubna přispěje až 3500 korun měsíčně, maximálně ale po dobu jednoho roku.

Uchazeči o práci, kteří přijmou nabídku mimo své bydliště, dostanou finanční pomoc. Na vyšší náklady spojené s dojížděním dostanou až 3500 korun měsíčně. Systém se začne testovat od 1. dubna v pěti krajích - Ústeckém, Karlovarském, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském.

O "příspěvek na podporu regionální mobility", jak stát novou finanční pomoc nazývá, může žádat každý uchazeč, který je na Úřadu práce déle než 12 měsíců, nebo přišel o práci při hromadném propouštění. Zároveň nesmí být nová nabídka od zaměstnavatele, u něhož uchazeč pracoval v posledních dvou letech.

"Zároveň musí být splněna podmínka, že nový zaměstnavatel uzavře se zaměstnancem pracovní poměr na dobu neurčitou nebo na dobu určitou, a to delší než 12 měsíců," uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková v tiskové zprávě.

Další podmínkou je samozřejmě přijetí nabídky mimo bydliště. Minimální vzdálenost dojíždění je 10 kilometrů, nejvyšší částku dostanou lidé pracující dále než 50 kilometrů od bydliště. "ÚP ČR nebude příspěvek poskytovat na dojíždění do zahraničí (kromě Moravskoslezského kraje)," dodala mluvčí Beránková.

Nový příspěvek se bude pohybovat od 1500 do 3500 korun. Stát bude ale vyplácet i dojíždějící méně než 10 kilometrů - v případě, že neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou. Takoví lidé dosáhnou na 1000 korun.

Související obsah

Nové dávky na dojíždění budou propláceny jako paušál, bez ohledu na skutečné náklady. Uchazeč bude dokládat jen výplatní list, protože příspěvek nedostanou lidé, kteří si vydělají více než průměrnou mzdu. Maximální doba vyplácení bude jeden rok.

"Formulář žádosti bude v nejbližších dnech k dispozici na Integrovaném portálu MPSV - http://portal.mpsv.cz/sz/zamest/kestazeni. Zájemcům jej také poskytnou zaměstnanci příslušných kontaktních pracovišť ÚP ČR," sdělila Beránková.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová si od nového příspěvku slibuje vyšší motivaci uchazečů o práci, informuje portál Aktuálně.cz.

"Právě omezená možnost dojíždění za prací je, kromě neodpovídající kvalifikace klientů, jednou z bariér, která snižuje šance k jejich uplatnění na trhu práce," doplnila ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

Testování bude v pěti zmíněných krajích probíhat zhruba rok. Pokud systém uspěje, mohl by se nový příspěvek rozšířit i na zbytek republiky. Nejdříve se tak ale podle odhadů stane ve druhé polovině roku 2017, píše portál.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOKUJÍCÍ ZPOVĚĎ PROSTITUTKY: Miluji svoji práci! A vy mi ji budete závidět

Nechoď do práce! nakázal manželce. A má pravdu, je to pro něj levnější. Tady je důkaz!

epa, TN.cz

K tématu Nezaměstnanost

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz