Tato příjmení jsou nejčastější v Evropě. Podívejte, co znamenají!

Tato příjmení jsou nejčastější v Evropě. Podívejte, co znamenají!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

V každé zemi je alespoň jedno příjmení, které je pro ni typické. Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastějším příjmením v Česku je Novák. Zkusili jste se ale někdy zamyslet nad tím, jak je to jinde v Evropě?

Novák, Müller, Ivanov, tato příjemní se v různých obměnách objevují hned v několika evropských státech. Na severu dominují jména, která končí na son, tedy syn někoho. Země na východě upřednostňují příjmení s koncovkou -ov a státům na pobřeží Středozemního moře vévodí příjmení končící na -ič.

Podle toho, jak které příjmení zní, ho většinou s jistotou zařadíme do správné části Evropy. Historie a příslušnost k jazykové rodině se na jménu zkrátka podepíše. Jedinou výjimkou je Island, kde není jedno nejčastější příjmení, ale všechna jsou odvozena od křestních jmen otců.

Související obsah

Zdroj: TN.cz

Červeně jsou označena příjmení, která jsou odvozena od nějaké vlastnosti, hnědá příjmení vznikla z profesí, modrá vycházejí z křestního jména otce, tyrkysová odkazuje k místu původu a zelená k přírodě.

Překvapením možná pro mnohé bude nejčastější příjmení našich východních sousedů. Na Slovensku je totiž nejvíc Horváthů! To přitom vůbec nezní slovensky, jde o maďarský výraz označující Chorvata. Unikátní mapu sestavil český grafik Jakub Marian a zaujala i novináře z britského listu Independent.

Přečtěte si, co jednotlivá příjmení znamenají:

ČTĚTE TAKÉ:

ZADEK, HAMPEJZ, VOLOPICH. Znáte další legrační příjmení?
Oběti seriálů! Kolik žije v Čechách Brend, Bartů a Esmerald?
VÝSLEDKY ODHALENY: Toto jsou nejnenáviděnější dětská jména roku 2016! Nejmenuje se tak i vaše dítě?

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz