Metanol

Dobrá zpráva: Po otravě metanolem většina lidí opět uvidí, říká lékař!

Většině lidí, kteří při metanolové aféře v roce 2012 přišli o zrak, se vidění opět vrátí. S dobrou zprávou přišli odborníci z lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kteří dlouhodobě pozorovali desítky pacientů a zkoumali jejich zdravotní stav.

Na následky otravy metanolem pět desítek lidí zemřelo a další mají vážné zdravotní problémy dodnes. Jedním z nejhorších důsledků požití závadného alkoholu je slepota.

Mnoho lidí se s nečekanou ztrátou zraku stále nemůže vyrovnat. Výzkumný tým pod vedením Sergeje Zacharova však nyní přináší naději na úplné uzdravení. Jak totiž odborníci zjistili dlouhodobým pozorováním desítek lidí, kteří se otrávili při metanolové aféře v letech 2012/2013, většině pacientů se zrak po opět navrátil.

Související obsah

"U čtyř z pěti pacientů jsme prokázali zlepšení jak zrakových funkcí, tak zlepšení motoriky a centrálního nervového systému. Llépe teď vidí ,dokáží se orientovat v testu i testech," říká Sergej Zacharov.

Naopak u jedné pětiny pacientů ke zlepšení prý nedošlo žádnému. Jednalo se hlavně o osoby, které v době příjmu do nemocnic byly například v bezvědomí. "Podmínkou je, aby to poškození bylo maximálně středního stupně, aby tam zůstalo větší množství neuronů a buněk, říká Zacharov.

Michal Čoudek/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz