Dopravní značka

Novinka pro řidiče: Zimní gumy jsou od letoška povinné i v létě!

Novinka pro řidiče: Zimní gumy jsou od letoška povinné i v létě!
Zdroj: Profimedia

Na řidiče se od nového roku valí velké množství novinek, které upravují provoz na silnicích. A zatímco některé byly potřeba už dávno a všichni si je pochvalují, jiné jsou hodně přitažené za vlasy. Jako například úprava platnosti značky 'Zimní výbava'.

Málokdo o změně ví, ale neznalost v tomto případě neomlouvá. Vyhláška upravující provoz na pozemních komunikacích mění od letošního roku hodně věcí, mimo jiné i dopravní značky. Asi nejkontroverznější změnu přináší značka 'Zimní výbava', která od letoška platí celoročně.

Doposud platilo, že značka řidičům ukládala povinnost použít v označeném úseku zimní pneumatiky, a to od 1. listopadu do 31. března bez ohledu na počasí. V jiném období tato povinnost neplatila. Od letošního roku je ale situace jiná a značka platí celoročně, tedy klidně i uprostřed července, pokud není dodatkovou tabulkou období určeno jinak.

Související obsah

Nová vyhláška značku 'Zimní výbava' definuje následovně: "Značka přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky. Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti."

Od 1. ledna platí i další nové dopravní značky. Podívejte se, které to jsou:

Je ve vašem okolí značka 'Zimní výbava', která není spojena s dodatkovou tabulkou o období platnosti, a tedy platí celoročně? Napište nám na zpravy@nova.cz nebo na náš Facebook.

Související obsah

Ministerstvo chtělo změnou vyhlášky reagovat na situace, kdy například na začátku dubna nebo na konci října napadne sníh, a donutit tak řidiče, aby nepodceňovali jízdu na letních pneumatikách. V extrémních případech to tedy znamená, že řidič bude muset obout zimní pneumatiky na vyznačeném úseku třeba i uprostřed horkého léta.

Podívejte se na seznam úseků, které jsou označeny značkou 'Zimní výbava' (tyto značky mohou, ale nemusí být doplněny dodatkovou tabulkou označující období platnosti značky):

Problematiku novinek v silničním provozu řešil i ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch v pořadu Vaše téma. Jeho záznam si můžete pustit zde.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Řidiči se bouří! ´Změna přednosti na kruhových objezdech způsobí nespočet nehod!´

GALERIE: Při bouračce jí uvízl v kapotě pětimetrový strom, jezdila s ním dál po městě!

mom, TN.cz

K tématu Dopravní značka

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz