Azerbajdžán

V Náhorním Karabachu zuří boje! Konflikt má už desítky obětí

Na západě Ázerbájdžánu vypukly v noci na sobotu boje. Ázerbájdžánská armáda útočila podél celé hranice s Náhorním Karabachem, nasadila prý dělostřelectvo, obrněnou techniku i letectvo. Náhorní Karabach je území, o něž vedou Arménie a Ázerbájdžán dlouholetý spor.

Není jasné, kdo současný konflikt vyvolal. Arménská armáda obvinila ázerbájdžánskou stranu, že v oblasti zaútočila letecky. Arméni prý sestřelili ázerbájdžánský vrtulník, to ale Ázerbájdžán popřel a z porušování příměří obvinil je.

"Ázerbájdžán podnikl otevřený útok, po celé délce hranic s Náhorním Karabachem se vedou boje," řekl mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan. Obě strany podle něj zaznamenaly oběti na životech. Ázerbájdžán ohlásil 12 mrtvých vojáků, Arménie vyčíslila své ztráty na 18 vojáků.

"Pokračují tvrdé boje. Protivník utrpěl značné ztráty na živé síle a vojenské technice. Sestřelili jsme vrtulník ázerbájdžánského vojenského letectva," uvedl pro Interfax nejmenovaný zdroj z arménského ministerstva obrany.

"Kromě boje na přední linii nepřítel ostřeloval civilní obce a vojenská kasárna. V dané chvíli se po celé frontové linii odehrávají intenzivně boje," citovala ČTK karabašské úřady. Při ostřelování zahynul i 12letý Vaginak Grigojan, další dvě děti byly zraněny.

Související obsah

Ázerbájdžánské ministerstvo se k situaci podrobně nevyjádřilo, pouze uvedlo, že Arménie masivně porušuje příměří. Měla vypálit více než stovku výstřelů z minometů.

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Obyvatelstvo tvoří z 95 % Arméni, kteří se na přelomu 80. a 90. let od Ázerbájdžánu odtrhli. Během krvavé války zemřelo 30 tisíc lidí, statisíce z oblasti uprchly. Mírová smlouva zatím nebyla uzavřena.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Muž, který předpověděl první dvě světové války, předpověděl i třetí! Naplní se jeho děsivé proroctví?

DOJEMNÉ FOTO: Policista rozesmál holčičku, která prchala před válkou! Co udělal?

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz