Domácí

Příušnice se dál šíří! Nakažení nedodržují karanténu

V jižních Čechách přibývá pacientů s příušnicemi. Od začátku roku jich tu evidují hygienici už přes dvě stovky. Loni tu přitom měli jen zhruba deset nemocných za rok. Podle odborníků je to tím, že nakažení nedodržují karanténu.

Bolesti hlavy, otok krku a vysoké teploty. Takhle u pana Martina z Českých Budějovic nedávno propukly příušnice. " Měl jsem velký horečky, i když jsem očkovanej, měl jsem skoro čtyřicítky. Začlo to bolestí v krku," popsal své příznaky pan Martin.

Kde k příušnicím přišel, přesně neví. Možná se nakazil na plese, kde byl i infikovaný člověk. Podobně na jihu Čech onemocnělo už přes dvě stě lidí. Nejvíce onemocnění příušnicemi zaznamenali hygienici mezi žáky středních škol. Výjimkou ale nebyli ani dospělí.

Příušnicemi se nakazili i českobudějovičtí fotbalisté, kteří kvůli tomu byli dva týdny v karanténě a nesměli hrát zápasy. "V průběhu března ta situace nebyla úplně nejlepší, protože příušnice postihly prakticky celý klub. Prakticky od nejmladších dorostů, až po A tým," vysvětlil situaci mluvčí SK Dynamo Aleš Strouha.

Související obsah

A to přesto, že byli v dětství očkováni, stejně jako nemocní středoškoláci. Protilátky totiž postupně slábnou. " Zatím v těchto věkových skupinách se onemocnění dál šíří, i když jsou nařízená protiepidemická opatření. To onemocnění bylo importováno z jiného kraje," vysvětlila Jitka Luňáčková z krajské hygienické stanice České Budějovice.

Mezi lidmi se zřejmě dál pohybují infikovaní pacienti. Člověk je infekční i čtrnáct dní. Vir se přenáší vzduchem. Nejúčinější prevencí je očkování. Častou komplikací u mužů je zánět varlat, u žen vaječníků.

Související obsah

Čas od času se i v České republice lokální epidemie příušnic objeví. Jako před časem třeba v Pardubickém nebo Plzeňském kraji.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz