Voda

Česko je velmocí minerálních pramenů

Věděli jste, že Česká republika je světovou velmocí v počtu minerálních pramenů? Minerální voda se u nás čerpá na více než deseti místech a podle odborníků má velký vliv na posilování našeho zdraví.

Zdravý koktejl, složený z jódu, draslíku, vápníku a hořčíku, to jsou naše minerální vody. Česko patří mezi největší světové producenty. Snad i proto se český vědec Petr Grau stal spoluzakladatel svátku vody z iniciativy Spojených národů. Ten připadá na 22. březen.

"Má připomenout, že voda je živel. Je dobrý sluha, ale zlý pán," říká Grau. Aby nám voda, zvláště ta minerální sloužila, musíme si ji, jak se říká, ochočit. Dokázat ji čerpat třeba i z hloubky až sta metrů, jako například v Doupovských horách. Jedině taková hloubka zaručí, že je voda chráněná proti znečištění.

"Minerální voda je chráněná samotnou přírodou, protože prostupuje horninovým prostředím," říká Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod. Ze zákona se tato voda nesmí při stáčení ani chemicky upravovat. Například se plní do lahví, aniž by se jí dotkla lidská ruka. A na kvalitu ještě dohlíží laboratoře.

"Celý výrobní proces je jedním z nejvíce kontrolovaných výrobních procesů, a to v rámci celé Evropy," říká Zdeněk Váňa, ředitel závodu stáčírny v Kyselce u Karlových Varů. S nadsázkou by se dalo říct, že 200 zaměstnanců tohoto provozu nepotřebuje ani odpočívat. Jsou přece přímo u zdroje.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz