Dělník

V Česku zoufale chybí dělníci. VOLNÁ MÍSTA ve vašem okrese!

V České republice je kritický nedostatek dělníků. Podniky přitom hlásí dostatek zakázek a rády by najaly další lidi a rozšířily výrobu. Jenže není kde brát. Teď se ekonomové bojí, že nedostatek pracovníků v dělnických profesích by mohl zpomalit ekonomický růst!

Nedostatek dělníků trápí české podnikatele dlouhodobě. Teď ale problém umocnila celková nízká nezaměstnanost, kterou má Česko druhou nejnižší v celé Evropské unii, a také dobrá kondice světové ekonomiky. Firmy tak mají více exportních zakázek a mohly by nabírat další zaměstnance. Ti ale na trhu práce nejsou.

Podle informací Úřadu práce ČR v únoru zaměstnavatelé nejvíce sháněli pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů,autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, slévače, svářeče či obsluhu pojízdných zařízení.

Celkem eviduje Úřad práce přes 45 tisíc volných pracovních míst v kategorii Výroba a provoz, u kterých zaměstnavatelům stačí vyučení nebo dokonce nepožadují žádnou speciální kvalifikaci. U dalších 3 tisíc požadují zaměstnavatelé maturitu. K tomu zaměstnavatelé hledají 693 odborníků s vysokoškolským vzděláním. Stovky volných míst jsou tak prakticky ve všech okresech.

V okresech, do kterých spadají krajská města s nízkou nezaměstnaností, je volných přes 1 000 dělnických míst, v Plzni a v Praze dokonce pak přes 2 000. Naopak v okresech s vysokou nezaměstnaností je volných pracovních míst ve výrobě málo. Třeba v Ústí nad Labem, kde je 10,5% nezaměstnanost, je ve výrobě volných jen 154 míst.

S nedostatkem dělníků se potýkají i velké firmy. Mladoboleslavská Škoda Auto hledá montéry, karosáře, lakýrníky nebo svářeče. Celkem přijímá přes stovku uchazečů do svých závodů v Mladé Boleslavy a v Kvasinách. Právě rozšíření továrny u Kvasin výrazně zamávalo se zaměstnaností v celém regionu. V okrese Rychnov nad Kněžnou, kde Kvasiny leží, klesla skokově nezaměstnanost o 6,6 % a Rychnov se díky tomu stal okresem s druhou nejnižší nezaměstnaností v Česku (2,8 %).

Související obsah

Dělníky nabírají i další v Česku vyrábějící automobilky. Kolínská automobilka T.P.C.A. nabírá pracovníky prostřednictvím pracovních agentur. Nabízí plat až 26 tisíc korun. Nošovická Hyundai zase hledá třeba operátory elektroúdržby s platem od 17 tisíc korun. Také Hyundai nabírá montéry na linku přes pracovní agentury.

Hned stovku volných pracovních míst má ve svém pardubickém závodě výrobce elektroniky Foxconn, šestý největší zaměstnavatel v České republice. Nástupní plat se pohybuje kolem 13 tisíc korun. Firma pak v inzerátu na stránkách Úřadu práce avizuje, že je ochotná zaměstnat i cizince.

Související obsah

Konkrétní volná místa najdete na webu Úřadu práce. Do kolonky Obec vypíšete místo vašeho bydliště nebo okresní město. V části Rozsah pak upřesníte, zda chcete zobrazit pracovní nabídky jen v určité dojezdové vzdálenosti, v rámci celého okresu nebo v rámci vašeho a sousedních okresů. Pak již stačí kliknout na příslušnou kategorii nabídek zaměstnání. V závorce je uveden počet nabídek zaměstnavatelů, které Úřad práce v daném regionu eviduje.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Ruská trojka při práci: Jak si dělníci poradí s jednou lopatou?

Nechoď do práce! nakázal manželce. A má pravdu, je to pro něj levnější. Tady je důkaz!

Jak zvládnout přechod z mateřské zpět do zaměstnání?
Sedavé zaměstnání? Nemusíte přibírat! Jak se zachránit?
Hledáte práci? Nejzákeřnější otázky u pohovoru a rady, jak si jimi nenechat zlomit vaz
Profil na sociální síti. Víme, kdy vás připraví o skvělé zaměstnání?

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz