Kočky

Co dělat s nechtěnými koťátky? Na utopení zapomeňte! TIPY

Co dělat s nechtěnými koťátky? Na utopení zapomeňte! TIPY
Zdroj: Thinkstockphotos

Jaro je konečně tady a s ním přichází období, když zvířata přivádějí na svět své mladé. A zatímco děti jsou z mláďátek nadšené, dospělí musí často řešit problém, jak s dalšími hladovými krky naložit. Největším problémem jsou už tradičně koťátka.

Přišla vaše Micka jeden večer domů a ráno už jste měli o pět koček víc? Podobnou situaci řeší v těchto dnech tisíce majitelů koček, kteří své mazlíčky nenechali vykastrovat. Jenže co s koťátky dělat, když už jsou na světě? Na nějaké brutální likvidování zapomeňte, i malá koťátka jsou živé bytosti, které cítí bolest.

Topení, pálení v kotli nebo, podle mnohých prý humánnější, úder koťaty o zeď nebo o schody. Tyto středověké metody zabíjení zvířat jsou především na vesnicích smutnou praxí. Nejenže jsou tyto praktiky barbarské a nehumánní, ale hrozí za ně vysoké pokuta a v krajních případech i vězení.

Podle zákona na ochranu zvířat nesmí nikdo bez důvodu usmrtit zvíře. Mezi důvody mohou být například nemoc zvířete, ohrožení člověka nebo využití zvířete pro produkci potravin. Utracení zvířete smí být prováděno pouze veterinářem nebo pod jeho dohledem.

Související obsah

Za nezákonné se považuje utopení, udušení, ubití, ubodání, zabití elektrickým proudem, utýrání hlady nebo podávání léků, které způsobí smrt. Zabití zvířete bere sice český právní řád jen jako přestupek, hrozí za něj ale pokuta ve výši 500 tisíc korun, za obzvlášť vážné utýrání už můžete být trestně stíhaní.


Jak s nechtěnými koťaty legální naložit?

Jediným správným řešením, jak se problémům s nechtěnými koťaty vyhnout, je kastrace. K té můžete přistoupit i ve chvíli, kdy už je kočka březí, veterinář během operace odebere dělohu i se zárodky. Čím déle ale čekáte, tím je operace pro březí kočičku nebezpečnější.

Pokud už se koťata narodí, možností existuje několik. Jen u jedné si ale můžete být jistí, že je legální a že zvířata netrpí - odvezete je k veterináři, který je uspí. Další variantou je koťata darovat, měli by však mít alespoň 13 týdnů. Můžete si také zkusit podat inzerát, tady ale riskujete, že se kotě dostane do rukou člověka, který ho použije jako potravu pro hady. Což se asi s vaší představou o tom, že zvíře skončí v dobrých rukou, příliš neshoduje. Možností je i útulek, ty ale bývají obzvlášť na jaře hodně přeplněné.

Související obsah

Každý zodpovědný majitel, který nechce mít problémy s množstvím koťat, by podle veterinářů měl zvolit kastraci zvířátka nebo hormonální antikoncepci ve formě tablet či injekce. "Víte že dvě kočky, které odchovají ročně 8 až 18 (3 x po 6 ti) koťat, jsou schopny během sedmi let založit základ pro další rozmnožení "kočičích rodin" o počtu 174 760 koček," píše na svých stránkách veterinářka Ivana Lupečková. Takhle vysoké číslo už snad přesvědčí každého, že kastrace je i pro samotné kočičky tím nejlepším krokem.

ČTĚTE TAKÉ:

Co dělat, když kočičky ožírají kytky a lezou do květináčů? RADY
GALERIE: 25 ospalých koťátek, která vás rozesmějí
Souboj roztomilých čumáčků! Pejskové versus kočičky
PŘÍRODA KOUZLÍ: Kočka s obočím, knírem nebo kloboučkem!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz