Adolf Hitler

Rakousko chce vyvlastnit rodný dům Adolfa Hitlera v Braunau

Rakousko chce vyvlastnit rodný dům Adolfa Hitlera v Braunau
Zdroj: Profimedia

Rodný dům Adolfa Hitlera chce vyvlastnit rakouská vláda. Dokonce k tomu připravuje zvláštní zákon, píše rakouský server nachrichten.at.

Dům v hornorakouském městečku Braunau am Inn patří dlouhá léta Gerlindě Pommerové. Úřady se marně pokoušely s majitelkou dohodnout na náhradě. Ministerstvo vnitra chce vyvlastněním zabránit tomu, aby se z domu stalo poutní místo neonacistů.

"Dosavadní jedání s majitelkou nepřinesla žádný výsledek," řekl mluvčí ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck. Ministerstvo vnitra se tak odhodlalo k razantnějšímu postupu. Zřejmě ale bude potřeba přijmout zvláštní zákon.

Související obsah

Rodinně Pommerů patříl dům už před druhou světovou válkou. V roce 1938 ho zabavili nacisté. Majitelům vyplatili čtyřnásobek obvyklé ceny. Dům prohlásili za národní památku. Později zde byla výstavní síň.

Po válce dům v rámci restitucí připadl v roce 1952 zpět rodině Pommerů. Od roku 1972 si ho pronajalo ministerstvo vnitra. S Gerlindou Pommerovou se domluvilo, že v domě budou chráněné dílny, žena ale nikdy nedala souhlas s rekonstrukcí, která by umožnila vstup postižených do objektu. Od roku 2011 je tak dům prázdný.

TN.cz / ych

K tématu Adolf Hitler

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz