Domácí

Vrchní státní zástupce prověřuje zákroky policie při demonstracích

Vrchní státní zástupce prověřuje zákroky policie při demonstracích
Zdroj: ČTK

Vrchní státní zastupitelství v Praze nařídilo vyšetření jednání členů bezpečnostních složek při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.

Členové bezpečnostních složek jsou podezřelí z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měli dopustit během státní návštěvy čínského prezidenta v Praze na konci března 2016. Podezření se týká především policie.

„Z různých zdrojů vyplývá podezření, že některé osoby prokazující se jako příslušníci Policie České republiky mohly pod záminkou bezpečnostních opatření mimo jiné zamezovat svobodnému a nenásilnému vyjadřování osobního názoru některých občanů a dalších ústavně garantovaných práv,“ řekl náměstek vrchní státní zástupkyně v Praze JUDr. Adam Bašný.

Policisté jsou obviňováni z toho, že zakazovali lidem nosit či vyvěšovat tibetské vlajky, měli zakazovat lidem vyvěšovat transparenty upozorňující na nedodržování lidských práv v Číně a měli se chovat nepřiměřeně tvrdě k zadrženým odpůrcům čínského prezidenta.

Již dříve jsme Vás informovali o případu, kdy policisté nařídili sundat tibetskou vlajku z oken kanceláří, které sousedí s hotelem Hilton, kde byla čínská delegace ubytována.

Související obsah

Známí je také případ, kdy policisté nařídili sundat tibetskou vlajku z budovy FAMU. K tomuto případu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že bylo vše v pořádku, že pouze policisté byli pouze neobratní a zbytečně horliví.

Na činnost bezpečnostních složek lidé podali již několik stížností, které řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Související obsah


 

pj, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz