Zajímavosti

OBRAZEM: Kosmická loď Vostok přistála v pražském planetáriu

V budově pražského planetária je nyní k vidění unikátní replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok. Modul je v pražské Stromovce vystaven u příležitosti 55. výročí letu prvního člověka do vesmíru.

Vesmírná loď Vostok 1 odstartovala s kosmonautem Jurijem Gagarinem 12. dubna 1961 z ruského kosmodromu Bajkonur. Gagarin s Vostokem obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. Jednalo se o přelomový okamžik v dějinách kosmonautiky a z Gagarina se stala světově oslavovaná celebrita.

A na chlup stejný přistávací modul, jako byl ten v roce 1961, je nyní k vidění v Praze. Model je v měřítku jedna ku jedné, průměr modulu je tedy kolem 2,3 metru. "Povrch je značně nerovný, je to proto, že na té kouli byl tepelný štít, který byl udělaný z fenolové pryskyřice, která se odtavovala," popisuje povrch modulu zástupce ředitele Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Šifner.

Autory modulu jsou sami pracovníci pražského planetária a dlouhá výroba nebyla vůbec jednoduchá. Obrázků, jak vypadal Vostok, je totiž na internetu k dispozici spousta, ale každý je trochu jiný. Jednotlivé snímky byly totiž pořízeny každý v jiné době a vybavení Vostoku se v čase měnilo. "My jsme se snažili to udělat tak, aby to vypadalo tak, jak to měl ten Gagarin. Protože to byl Vostok 1, tak to byla ta nejjednodušší verze, bylo tam minimum přístrojů a i ty panely jsou trošku zjednodušené," osvětluje detaily Šifner.

Související obsah

Později přibylo do Vostoku například počítadlo obletů Země, ale to v první verzi této kosmické lodi nebylo potřeba, jelikož se nepočítalo s tím, že by Gagarin obletěl zeměkouli vícekrát. Jedinou změnou, kterou se tedy modul liší od stavu, kdy se Gagarin dotkl opět Země, je vystřelovací sedačka, která v době jeho přistání již nebyla v kokpitu. "My jsme tam tu sedačku vrátili z toho důvodu, aby si návštěvníci měli možnost udělat obrázek, jaké tam byly prostorové podmínky," vysvětluje jedinou odchylku od reality Jan Šifner. Interiér modulu, v kterém změnil Gagarin historii kosmonautiky, si můžete od 12. dubna prohlédnout v pražském planetáriu i Vy.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz