Terorismus

Francie se bojí teroru, prodlužuje výjimečný stav! Hrozí další útoky?

Francouzská vláda chce kvůli obavám z dalších teroristických útoků o dva měsíce prodloužit výjimečný stav v zemi. Skončit měl v květnu, kvůli plánovanému evropskému fotbalovému šampionátu ale nejspíš budou policisté a vojáci hlídkovat v ulicích ještě koncem července.

Klíčový dopravní uzel, pařížské nádraží Montparnas, se plní těžce ozbrojenými členy policejního protiteroristického komanda. Za asistence moderní techniky i speciálně vycvičených psů policisté bojují proti džihádistům, kteří se ve městě rozhodli rozpoutat teror.

Několikahodinové cvičení má francouzskou policii připravit na reálné útoky, které podle informací tajných služeb Evropě hrozí. Islámský stát se podle bezpečnostních expertů snaží dostat k chemickým, biologickým a radioaktivním materiálům a francouzská vláda nechce před fotbalovým šampionátem nic podcenit.

"Vzhledem k přetrvávající hrozbě navrhujeme, počínaje koncem května, prodloužit výjimečný stav o další dva měsíce. Jen tak jsme schopni proti terorismu účinněji bojovat," prohlásil francouzský premiér Manuel Valls.

Boj proti islamistům ale nejspíš bude během na dlouhou trať, do Evropy totiž míří stále noví radikálové. V úterý policie na Mallorce zadržela Maročana, který měl na ostrově rekrutovat bojovníky Islámského státu a plánovat teroristické útoky na letoviska v jižní Evropě.

Související obsah

"Každý den dostáváme informace, které svědčí o tom, že Islámský stát vysílá své bojovníky do zahraničí, aby zde páchali teroristické útoky," uvedl Paul Van Tigchelt, předseda organizace odpovědné za vyhodnocování hrozeb.

Problémem je i úzká spolupráce mezi jednotlivými teroristickými buňkami v Evropě. Podle nejnovějších zpráv se měl Švéd Usáma Krajím, kterého belgická policie zadržela krátce po teroristických útocích v Bruselu, podílet i na organizaci atentátů v Paříži. Jeho otisky prstů policie našla v několika úkrytech, které radikálové během příprav využívali.
 

Petra Matýsková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz