Zahraničí

Afričtí pastevci chrání svá stáda, klidně za ně obětují život

Afričtí pastevci chrání svá stáda, klidně za ně obětují život
Zdroj: Profimedia

V Jižním Súdánu se po vyhlášení nezávislosti v roce 2011 událo velké množství změn. Vojenský mír otevřel prostor civilním konfliktům. Kmenové rozepře se hluboce odráží v politickém dění. Ve všem zmatku, který fungování nejmladšího státu provází, žije kmen Mundari, jehož hlavní prioritou jsou jeho stáda, pro která by každý ze členů kmene položil život.

Členové kmene Mundari jsou nejodhodlanější pastevci na světě. Se svým stádem tráví většinu času a cení si ho více než vlastního života. Celý jejich životní styl se točí kolem cenného dobytka Watusi neboli Vahumského skotu. Ten je především známý kvůli svým enormním rohům, někdy se jim přezdívá dobytek králů.

Fotograf Tariq Zaidi strávil dlouhou dobu dokumentováním různých afrických kmenů, u žádného z nich nezaznamenal takovou oddanost svému stádu, jako tomu bylo u Mundari. "Je těžké zveličit důležitost stáda pro mundarský lid," sdělil CNN Zaidi. "Tato zvířata jsou pro ně vším," doplnil.

Zaidi také popsal, jak se téměř každý pastevec chtěl vyfotit se svou oblíbenou krávou. Ženy a děti často přišly zkrátka. Zvířata jsou ceněna natolik, že se málokdy zabíjí pro maso. Skot je pro Mundari nejen zdrojem jídla, ale také léčivých prostředků. Rohatá zvířata jsou považována za ideální svatební dar, často je s nimi nakládáno jako s nejlepším přítelem.

Mundari nevyužívají jen mléko, ale také ostatní tělní tekutiny. Moč využívají jako antiseptikum a díky vysokému obsahu čpavku také barví jejich vlasy na oranžovou. Výkaly suší a používají jako palivo, přičemž následně vtírají popel do svojí i zvířecí kůže, aby ji chránili před vedrem a sluncem. Popel také funguje antisepticky.

Související obsah

Stáda jsou často rozmazlována, jejich pastevci je masírují, pečují o ně a především je chrání i za cenu vlastního života.

"Mundari spí doslova dvě stopy od svých oblíbených krav a chrání je. Nájezdy na dobytek jsou pro ně veliký problém. Jejich stáda jsou svým způsobem jejich měna a určují společenské postavení," vysvětlil Zaidy pro CNN.

Konflikt v Jižním Súdánu má na jejich životní styl konzervující účinek. "Probíhající válka odřízla Mundari od zbytku světa. Nechodí do měst, ale raději zůstávají v buši a proto jejich unikátní životní styl stále přežívá," uvedl Zaidi.

Související obsah

Fotograf vysvětlil, že kmen se nechce zapojovat do občanské války. Zbraně nenosí kvůli zabíjení lidí, ale kvůli obraně svých stád. A kvůli jejich ochraně se vzdají čehokoliv.
 

klma, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz