Zahraničí

Cesta kolem světa: Solární letadlo po 8 měsících zdolalo další etapu

Experimentální letadlo Solar Impulse 2, které si klade za cíl obletět svět bez jediné kapky paliva, dorazilo po více než dvoudenním letu přes Pacifik do Kalifornie, kde je naplánované mezipřistání. Po osmiměsíční odmlce je tak solární letadlo znovu na cestě kolem světa. Přistaní bylo kvůli silnému větru odloženo, letadlo nakonec úspěšně přistálo na letišti Moffett.

V sobotu večer přelétával elegantní letoun most Golden gate v San Francisku, když se připravoval na plánované přistání. Už ve čtvrtek odstartovalo letadlo z Havaje, kde po dobu osmi měsíců probíhala oprava baterií. Ty se výrazně poškodily cestou z Japonska.

Projekt Solar Impuls 2 započal loni v březnu v Abu Dhabi. V rámci projektu řídí letadlo dva piloti, kteří se střídají. Solar Impuls napájí sluneční energie skrz 17 tisíc fotovoltaických panelů, které pokrývají povrch letadla.

Sluneční energie napájí nejen motory, ale také nabíjí baterie, díky kterým může letadlo létat i v noci. Právě baterie se při cestě na Havaj přehřály a nenávratně poškodily. Není se čemu divit, přelet na Havaj z Japonska trval 5 dní a 5 nocí. Andre Borshber, což je jeden ze dvou pilotů, tak stanovil nový rekord v nejdelším sólovém letu.

Borshberga teď čeká přelet přes Spojené státy, po nemž se bude posádka připravovat na přelet Atlantiku. Po této fázi už je let do cílového Abu Dhabi relativně přímá cesta. O přelet přes Atlantik se pokusí druhý pilot Bertand Piccard, který se strojem doletěl na Havaj.

Související obsah

Borshberg a Piccard pracují na projektu Solar Impuls více než deset let. Prvním a mnohem menším letadlem provedli v roce 2013 přelet amerického kontinentu. Současné letadlo je mnohem větší, rozpětí křídel je delší, než má 747 jumbo jet, ale váží jen 2,3 tuny, což odpovídá většímu SUV.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz