Adam B. Bartoš

Extremista Adam B. Bartoš byl obviněn ze zločinů proti lidskosti!

Extremista Adam B. Bartoš byl obviněn ze zločinů proti lidskosti!
Zdroj: TV Nova

Policisté ve čtvrtek dopoledne zadrželi extremistu Adama B. Bartoše. Pro předsedu Národní demokracie si policisté v civilu přišli do jeho bytu v pražské Zbraslavi. V pátek jej sice pustili z vazby, ale obvinili jej ze tří trestných činů.

Adam B. Bartoš strávil v cele noc, policisté jej propustili v pátek po poledni. Byl ale obviněn ze tří trestných činů proti lidskosti. "Jedná se konkrétně o Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. V případě odsouzení hrozí tomuto muži trest odnětí svobody až na tři roky," uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Vzetí do vazby se ale nakonec Adam B. Bartoš vyhnul. "Vůči obviněnému byl na místě podat podnět státnímu zástupci k návrhu na uvalení vazby. K tomu ale nakonec nedošlo, neboť pan Bartoš učinil protokolárně před vyšetřovateli a právními zástupci slib, že nebude v protiprávním jednání pokračovat," řekl mluvčí policistů.

Známý radikál neskončil na policejní služebně poprvé. Naposledy musel na výslech o Velikonocích, když na protiislámské demonstraci vyhrožoval politikům kvůli dohodě Evropské unie s Tureckem.

O zadržení Bartoše informovali jeho spolustraníci. "Přímo před svým bytem a zraky vlastních dětí byl v 9:40 hodin zadržel Adam B. Bartoš, předseda národně-konzervativní politické strany Národní demokracie," uvedl ve čtvrtek místopředseda strany Luke Belson.

Podle spolustraníků zasahovali policisté v bytě ještě odpoledne a domovní prohlídky měly pokračovat také v pátek. Policisté měli zajistit v domě knihy, další dokumenty, datové nosiče a tiskoviny, to potvrdil také mluvčí policistů Hulan. Když jej policisté vyváděli z domu, uvedl Bartoš, že se jedná o politický proces na politickou objednávku.

"Zadržení pana Bartoše proběhlo na základě konkrétních zjištění pražských kriminalistů. Ta vypovídají o tom, že se popsaných trestných činů měl, dnes již obviněný, dopustit v rozmezí od května roku 2013 do dubna roku 2016," uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Související obsah

Podle informací televize Nova vynesli policisté z domu také několik přepravek knih, které extremista Bartoš publikoval. Ve svých knihách pravidelně a nevybíravě útočí především na Židy.

Ostatně, než se "přeorientoval" na uprchlíky a boj proti Islámu, soustředil se Bartoš především na protižidovské výroky a šíření antisemitické propagandy. V posledních měsících se ale snaží získávat politické body protimuslimskou rétorikou.

Kvůli antisemitismu už Bartoš v minulosti několikrát skončil na policii a v březnu byl dokonce nepravomocně odsouzen. Vloni totiž v Polné na Jihlavsku nechal u hrobu Anežky Hrůzové ceduli s nápisem. "Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena."

To potvrzuje také policejní mluvčí Hulan: "Pan Bartoš byl obviněn především pro obsah jím vydávaných knih a jiných písemností, a pro obsah jeho veřejných projevů. V rámci těch měl úmyslně hanobit a podněcovat k nenávisti vůči osobám židovského národa, nebo židovského vyznání. Obdobně si měl ale počínat i vůči imigrantům," uvedl mluvčí.

Teď ale Bartoš upřednostňuje protimuslimskou rétoriku a útoky na politiky, kterým ve svých prohlášeních na sociálních sítích a na demonstracích vyhrožuje. Jeho strana ale zatím vždy ve volbách získala maximálně desetiny procenta.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz