11. září

Měla v 11. září prsty Saúdská Arábie? To řekne odtajněná zpráva

Americké tajné služby slíbily zveřejnit dosud utajovanou část zprávy o útocích z 11. září, při kterých zemřely téměř 3000 lidí. Podle šéfa CIA má jít o kapitolu o možné spolupráci Saúdské Arábie a teroristů z Al-Káidy.

Přesně před pěti lety se podařilo při rozsáhlé operaci v pákistánském Abbotábádu zlikvidovat strůjce teroristických atentátů Usámu bin Ládina. Zásahu na nejhledanějšího teroristu světa se tehdy účastnilo pět vrtulníků a 23 členů speciálního komanda.

U příležitosti výročí výjimečné operace Šéf cia John Brennan vyvrací podezření, že teroristy z Al-Káidy financovali movití občané či přímo oficiální představitelé Saúdská Arábie, která je i rodištěm bin Ládina.

Související obsah

"Doposud nezveřejněná kapitola o 11. září obsahuje přesné ale i nepřesné informace. Americká vyšetřovací komise došla k velmi jasnému závěru, že neexistuje jediný důkaz, který by usvědčoval vládu Saudské Arábie z financování Al-Káidy.

Ačkoliv se většina amerických vojáků mezitím z Iráku i z Afgánistánu stáhla, boj proti teroristům vedou Spojené státy i dnes. A to proti tzv. Islámskému státu. "Od Bruselu přes Istanbul až po Irák teroristé z Islámského státu dál páchají brutální násilí na nevinných lidech včetně dětí. Jejich barbarství nás ale sjednotilo. Dnes bojujeme v Sýrii a Iráku se koalicí 66 členů a oni prohrávají," porhlásil americký prezident Barack Obama.

Navzdory četným porážkám, ale radikálové z Islámského státu v prvním čtvrtletí provedli nejvíce útoků ve své historii a zabili přes dva tisíce lidí.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz