Islámský stát

Nejnebezpečnější Australan v IS zemřel při náletu! Býval to rapper

Nejnebezpečnější Australan v IS zemřel při náletu! Býval to rapper

Nejhledanější australský terorista zahynul při náletu na základny Islámského státu v Iráku. Neil Prakash chystal teroristické útoky už doma v Melbourne, než odcestoval na Blízký východ. Předtím vyznával buddhismus a byl také rapper.

Nejnebezpečnější australský bojovník Islámského státu byl zabit už 29. dubna, informuje BBC. Zemřel při útoku amerického letectva, oznámila australská vláda. Při náletu prý s americkou stranou úzce spolupracovala.

"Prakash byl nejnebezpečnějším Australanem zapojeným do IS na Blízkém východě," uvedl australský ministr spravedlnosti George Brandis. Podle úřadů byl také zapleten do několika teroristických útoků v Austrálii a "osamělé vlky" nabádal k útoku v USA.

24letý Neil Prakash byl kambodžsko-fidžijského původu, narodil se ale v Melbourne. Vyznával buddhismus, vystupoval jako rapper. K islámu konvertoval v roce 2012, poté se začal radikalizovat a odjel bojovat do Sýrie.

Související obsah

Prakash pak začal používat jméno Abú Chálid al-Kambodží. Uvnitř Islámského státu zastával vysokou pozici, měl na starost nábor a výcvik rekrutů. Objevil se také na několika videích džihádistické organizace, v nichž lákal nové bojovníky.

Americké letectvo útočilo v blízkosti iráckého města Mosul, které je baštou IS. O týden dříve také při náletu v severní Sýrii zabili Američané Australanku, která se k teroristům připojila spolu se svým súdánským manželem. Australské úřady odhadují, že v řadách IS bojuje asi 110 obyvatel.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz