Robot

Roboti brzy nahradí chirurgy! Stroj poprvé operoval bez pomoci lidí

Roboti brzy nahradí chirurgy! Stroj poprvé operoval bez pomoci lidí
Zdroj: Profimedia

Chirurgy do několika let nahradí stroje. Roboti zatím lékařům při zákroku jen asistovali, nová generace už má ale pracovat samostatně. První robot už operaci bez pomoci člověka provedl.

Lidé dělají chyby. I chirurgové, kteří se učí téměř celý život, aby zvládli složité operace a byli co nejzručnější. Právě proto začali už před 20 lety při zákrocích asistovat roboti, kteří by měli být neomylní. Teď ale američtí vědci sestavili robota STAR, který je schopen pracovat samostatně.

První operaci bez pomoci člověka vykonal robot na praseti. Robot dokázal odoperovat a sešít jeho střevo bez chyby. Zvíře je podle lékařů zdravé a nemá žádné komplikace. Informoval o tom vědecký časopis Science Translational Medicine.

"Nejpřekvapivější na tom všem je, že to robot zvládl dokonce lépe, než by to udělal člověk," uvedl doktor Peter Kim z lékařského centra ve Washingtonu, kde vývoj robotů probíhá. "Představte si, že by tyto technologie a inteligentní systémy fungovaly běžně. Zachránily by spoustu životů," dodal.

Související obsah

STAR patří do vyvíjené generace automatických strojů, které by mohly lidské chirurgy nahradit do několika let. Zatím mají stroje při zákroku na starost spíše v rutinní postupy, jako je podávání nástrojů nebo šití ran.

Chirurgie měkkých tkání je ale daleko náročnější, lékaři při ní totiž musí počítat s nepředvídatelnými pohyby a komplikacemi. Dřívější modely jednoduše sledovaly chirurgy při práci a postupy si pak osvojily. Operaci měkkých tkání ale není možné robota "naučit".
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz