Voda

Česko bez vody: Hrozí zákazy zalévání a napouštění bazénů!

Kvůli nedostatku sněhu v zimě hrozí, že v létě bude opět extrémní sucho. Horské potoky, kterými se touto dobou obvykle valí proudy vody, jsou vyschlé. Pokud v následujících týdnech a měsících nezačne pořádně pršet, můžeme očekávat nejrůznější nařízení a zákazy.

Situace z loňského roku, kdy hladina Orlíku klesla o deset metrů, se může opakovat. Koryta potoků a menších řek jsou vyprahlá a pokud se situace nezlepší, budeme mít v létě obrovské problémy s nedostatkem vody.

Hlavním problémem je, že v zimě málo sněžilo. Zatímco v krkonošské Luční boudě v květnu obvykle odhrabávají 20metrové návěje, letos tu bylo o měsíc dříve metrů maximálně pět.

Problémy s nedostatkem vody už pociťují i farmáři. Jiří Šimůnek z krkonošské Sagasserovy boudy už nemá vodu pro dobytek, protože přírodní napajedla vyschla. "Musíme jim vodu vozit, studny jsou suché nejen v 25 metrech, ale vrty neprokázaly vodu ani v 50 metrech," řekl TV Nova Šimůnek.

Související obsah

Sucha se obávají i meteorologové. "Pokud budou i další měsíce srážkově podprůměrné, bude zase sucho stejné jako vloni," upozorňuje Petr Dvořák z ČHMÚ.

Problémy by tak neměli pouze vodáci, lodní přepravcia zemědělci, ale prakticky všichni zahrádkáři. Reálně pak totiž budou hrozit zákazy zalévání nebo napouštění bazénů.

Filip Pultar/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz