Rakovina

Léčba rakoviny stojí miliardy, těmito typy trpí Češi nejčastěji

Pojišťovny ročně vydávají miliardy korun na léčbu rakoviny. Srovnání, kolik zaplatila za léčbu onkologicky nemocných pacientů v posledních třech letech, teď zveřejnila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), největší tuzemská zdravotní pojišťovna. Markantně vzrostly především náklady na léčbu rakoviny kůže.

Za léčbu onkologicky nemocných pacientů vydala VZP v roce 2015 téměř 10 miliard korun! Ale jen léčba tří nejčastějších nádorových onemocnění, tedy rakoviny trávicího ústrojí, prsu a kůže, stály VZP 5,4 miliardy.

Hlavně u rakoviny kůže se potvrdil velký vzestup jak počtu pacientů, kteří tímto onemocněním trpí, tak nákladů na jeho léčbu. Oproti roku 2013 vzrostly náklady na léčbu kožních melanomů o polovinu! Počet pacientů se přitom zvýšil o přibližně 7 %. Rakovině kůže se věnoval v úterý pořad Vaše téma s dermatologem Petrem Arenbergerem. Pokud se vám objeví nová kožní znaménka, nebo zaznamenáte změny těch stávajících, měli byste si je vyšetřit podle tohoto návodu.

Rakovina kůže je vůbec nejčastějším onkologickým onemocněním, jakým v uplynulých třech letech trpěli klienti VZP. Pojišťovna přispívala v roce 2015 na léčbu více jak 66 tisíc pacientů s rakovinou kůže.

Druhým nejčastějším nádorovým onemocněním byly nádory prsou. V loňském roce VZP platila léčbu 53 tisíc pacientů s tímto onkologickým onemocněním, respektive především pacientek, byť rakovina prsu postihuje i muže. Na léčbu vydala přes 2 miliardy korun. Počet pacientů se za dva roky zvýšil o 3 %.

Vůbec nejdráž vyšla VZP léčba pacientů s rakovinou trávicího ústrojí. Za 48 tisíc pacientů zaplatila pojišťovna 2 miliardy a 851 milionů korun. Počet pacientů mírně stoupl, náklady ale zůstaly prakticky neměnné.

Související obsah

Všechny pojišťovny se snaží své klienty motivovat ke zdravému životnímu stylu, který by snížil riziko vzniku zákeřné nemoci. Typickým příkladem je pak boj proti kouření. Pojišťovny v rámci benefitů nabízejí svým klientům příspěvek na odvykání kouření. Ve statistikách VZP se pak skutečně u nádorů dýchacích ústrojí objevil téměř dvouprocentní pokles počtu pacientů trpících touto rakovinou. Kompletní přehled benefitů všech pojišťoven naleznete ZDE.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SÍLA MATEŘSKÉ LÁSKY: Žena umírala. To, co udělala pro nenarozené miminko vám vžene slzy do očí!

TEMNÉ TAJEMSTVÍ: Matka mu nic neřekla ani na smrtelné posteli. Když zjistil pravdu, málem ho to položilo

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz