Zahraničí

Jak zabránit vesmírné katastrofě? Vědci upínají naděje k superlaseru

Jak zabránit vesmírné katastrofě? Vědci upínají naděje k superlaseru
Zdroj: Profimedia

Lidstvo má jen okrajové povědomí o podobě Sluneční soustavy a tělesech, které se v ní pohybují. Každým dnem získávají vědci data o nových asteroidech a kometách, které byly dříve zcela neznámé. Lidé si stále více kladou otázku, co nás ochrání před srážkou s obřím tělesem, co zachrání lidstvo před kompletním zničením, které pravděpodobně potkalo dinosaury? Vědci teď obrací své naděje k výkonnému laseru, který by měl katastrofě zabránit.

Novou nadějí při obraně Země může již brzy být laserový štít, na kterém pracují vědci z Národní Lawrencovy laboratoře v Livermoru v Kalifornii (LLNL). Ti v současnosti výkonným laserem ostřelují dva meteority, které přežily průlet atmosférou a dopadly v antarktické oblasti.

Cílem je zjistit, jak jsou meteority odolné a následně vytvořit obranný systém, který nebezpečné vesmírné horniny zcela vaporizuje. "Otázkou není jestli, ale kdy," sdělila na stránkách LLNL vedoucí projektu Megan Bruck Syalová.

"Naším cílem je vymyslet, jak odvrátit katastrofu před tím, než k ní dojde," vysvětlila Syalová s jistotou toho, že ke kolizi s asteroidem jednoho dne dojde. Laser podle ní představuje mnohem lepší řešení, než střílet na asteroidy nukleární hlavice, protože bude snažší trefit vesmírný kamen tak, aby se rozpadl na co možná nejmenší kusy, které následně shoří v atmosféře.

Všechny komety a asteoridy mají vlastní charakter, jsou různě velké, mají různé složení, rychlost, směr i rotaci, je tak nutné ke každé hrozbě přistoupit individuálně. Tým z LLNL aktuálně testuje destrukci laserem na dvou malých meteoritech velikosti vlašského ořechu.

Video zachycuje známé objekty Sluneční soustavy v čase.

"O síle a odolnosti asteroidů toho víme velmi málo," vysvětlila Syalová a dodala: "Děláme vše proto, abychom se dozvěděli, jak materiál asteroidů reaguje na extrémní podmínky." Podle Syalové je jen otázkou času, než nás bude před hrozbou z vesmíru chránit laserový "deštník".

Související obsah

V Sluneční soustavě létá ohromné množství objektů, NASA jich v relativní blízkosti eviduje kolem 14 000, z nichž 1600 se nachází ve vzdálenosti označovanou jako "potenciálně rizikovou".
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz