Exhumace

V Přelouči exhumovali ostatky slavného vězně z Osvětimi

Na hřbitově v Přelouči dopoledne proběhla exhumace těla francouzského skladatele Kasimira Obrfelda. Zemřel v roce 1945 při transportu z koncentračního tábora v Osvětimi.

Francouzský skladatel židovského původu Kasimir Obrfeld byl gestapem zatčen ve Francii v roce 1943. Později byl transportován do Osvětimi a v lednu roku 1945, když se blížila fronta a Němci evakuovali vězně z táborů na západ zemřel skladatel právě v Přelouči.

Stalo se tak 24. ledna, když vězně přesouvali ve dvacetistupňových mrazech na otevřených vagonech. Kasimir Obrfeld zemřel na nádraží v Přelouči. Vojáci těla mrtvých nechali na místě svému osudu. Místní je pohřbili na přeloučském hřbitově a tamní farář si prozíravě zapsal čísla mrtvých vězňů vytetovaných na jejich rukou. Připojil i plánek hrobů devíti mrtvých z transportu.

Jeho syn se až několik desítek let po válce dozvěděl, že je skladatelovým potomkem. Od roku 2011 se snaží o to, aby byl jeho otec exhumován a jeho ostatky pohřbeny na pařížském hřbitově v Montmartru.

Související obsah

Dnes se to skladatelovu synovi podařilo. Tělo jeho otce bylo vyzvednuto a ostatky poštou zaslány do Francie. Ve čtvrtek budou slavnostně uloženy k ostatkům dalších slavných francouzských umělců.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz