Virus

Nový virus se šíří a napadl už tisíce routerů! Takhle ho poznáte

Národní bezpečnostní tým CSRIT.cz varoval před novým virem, který napadá domácnosti. Vir se zaměřuje výhradně na routery - vstupní bránu pro piráty. Napadených strojů mají být v Česku tisíce.

Několik měsíců útočí na routery po celém světě virus, který napadá domácnosti a může ohrožovat všechna zařízení, která jsou k nim připojená. Routery, ke kterým se uživatelé připojují drátově i bezdrátově, nejsou chráněny žádným antivirem, jako je tomu u počítačů.

Mnoho případů je již potvrzeno v zahraničí. V Česku máme potvrzený pouze jeden případ, ale odhady ohledně počtu napadených routerů jdou do tisiců.


Virus si hledá různé cestičky, jak do routerů proniknout. Využívá k tomu přístupová hesla, která uživatelé nechali v továrním nastavení nebo využívá bezpečnostní nedostatky. Po napadení dokáže virus router přenastavit tak, aby uživatele vylákal na podvodné stránky, které se pak mohou tvářit jako ty, jenž uživatel běžně využívá.

Související obsah


Problémy se týkají uživatelů, kteří přijímají internet prostřednictvím wi-fi a mají router se systémem airOS. Uživatelé, kteří používají například kabelové rozvody či služby mobilních operátorů jsou pravděpodobně v bezpečí.

NÁVOD: Jak poznáte, že je vás router napaden?

Zavirovaný router poznáte například podle toho, že vám přestane z připojených počítačů zcela fungovat internetové připojení, nebo vám intrnet zobrazí jiný web. Místo vyhledávaných portálů se poškozeným zobrazila hláška o nutnosti instalace flash playeru. Instalací playeru se však do PC stáhne další virus. Útočníci tak rázem mají přístup nejen k routeru, ale i k připojenému počítači.

Jak se mohou uživatelé bránit? Možností je stáhnutí nejnovější aktualizace firmwaru pro router. Dalším doporučením je nepoužívat přednastavené přihlašovací jméno i heslo a zakázat vzdálenou konfiguraci.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VAROVÁNÍ: Používáte Microsoft? Tak to byste měli radši pozorně číst!

FACEBOOK HLÁSÁ: Máte v přátelích děti? Tak pozor! Můžete se dostat do pořádných problémů

has, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz