Krajský soud v Brně

Porušil soud práva obviněných? Problémy připustil i soudce

Skandál s údajně nezákonným přidělováním soudců u Krajského soudu v Brně pokračuje. Soud nedokáže vysvětlit, jak v minulosti případy soudcům přiděloval. Mohl tak porušit ústavní práva obžalovaných. A hrozí i to, že by musel rušit nezákonné rozsudky. Právníci jednoho z obžalovaných teď zveřejnili nahrávku, na které problém přiznává i jeden ze soudců.

Shahram Zadeh se proslavil historicky nejvyšší kaucí v České republice. Za propuštění z vazby, ve které strávil dva roky, musel u soudu složit 150 milionů korun. Teď se snaží prokázat, že celé soudní řízení proti němu je nezákonné.

"Já nežádám nic jiného, než moje ústavní právo na zákonného soudce. To je moje právo a já na něm trvám!" řekl TV Nova Shahram Zadeh souzený za daňové úniky.

Jeho právníci v úterý zveřejnili oficiální soudní záznam z hlavního líčení, na kterém možné nezákonnosti přiznává přímo soudce Aleš Novotný, který má případ na starost.

"Zde teoreticky je možné s částí těchto námitek souhlasit. V tom rozsahu, že tam není pravděpodobně doslovně specifikováno, který soudce jakým způsobem bude v tomto směru určen," uvedl soudce Aleš Novotný.

Související obsah

Na možné nezákonnosti ukazuje i přehled přísedících v senátu Aleše Novotného. Přestože krajský soud má více než stovku přísedících, kteří se mají podle zákona neustále střídat, Novotný soudil v kritizovaném období pouze se sedmi z nich.

"Vzhledem k tomu, že sám krajský soud přiznal, že ty rozvrhy práce neexistují, tak je to velice těžké. A domníváme se, že takovýto stav je protiústavní," uvedl pro TV Nova Petr Kočí, právní zástupce Shahrama Zadeha.

Na stejného soudce podává trestní oznámení matka Martina Nováka, řidiče, který měl jít podle Novotného rozsudku na 15 let do vězení za vytlačení jiného auta ze silnice. Novákovi nakonec trest o 9 let snížil vrchní soud. Muž ale před nástupem do vězení zemřel.

"Zavinil to soudce, který mu dal takový rozsudek, který psychicky on neunesl," řekla TV Nova matka zemřelého Martina Nováka.

Že má Krajský soud v Brně vážný problém, připustil v rozhovoru pro televizi Nova už před dvěma týdny ministr spravedlnosti. Ten připustil i to, že možná bude nutné rušit některé rozsudky.

"My tu situaci teď prověřujeme. Dopisem jsme se obrátili na předsedu toho krajského soudu, což není ten, který tam byl v té době," uvedl 6. května pro TV Nova ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Krajský soud v Brně se k uvedeným podezřením zatím oficiálně nevyjadřuje.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Krajský soud v Brně

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz