Letadlo

Pilot zříceného airbusu volal o pomoc! Pak zkusil prudký sestup

Místo toho, aby se začala zkáza egyptského letadla objasňovat, obestírá ji stále více záhad. Pilot zříceného airbusu totiž opravdu volal o pomoc, několik minut před pádem hlásil kouř v kabině. Zřejmě tedy nešlo o teroristický útok.

Egyptské letadlo, které se ve čtvrtek zřítilo na cestě z Paříže do Káhiry, před pádem vydalo nouzový signál. Kapitán airbusu Mohamed Saíd Šúkajr hlásil káhirskému řízení letového provozu kouř v kabině, informuje francouzská televize M6.

Pilot měl egyptské dispečery informovat, že kouř postupně plní celé letadlo. Chtěl se proto pokusit o rychlý sestup a nouzové přistání. S řízením provozu podle francouzského zdroje hovořil několik minut, než ztratil spojení.

Prvotní informaci o nouzovém signálu přitom egyptské úřady vyvrátily hned po zmizení letadla. "Neposlali žádost o pomoc, ani informaci o ztrátě výšky. Letadlo prostě zmizelo," uvedl vedoucí egyptského vyšetřování Ehab Mohy el-Deen.

Podle řeckého ministra obrany Pana Kammenose provedl ale egyptský airbus několik ostrých výkrutů a ve vývrtce se pak zřítil do moře. Než zmizel z radarů, prudce se propadl z 11 200 na 4 500 metrů.

Rychlé sestupy jsou extrémně nebezpečné - i pro tak zkušeného pilota, jakým Šúkajr byl. Měl nalétáno přes 6 tisíc hodin a riziko si podle zdroje uvědomoval. Domníval se ale, že je to jediná šance, jak zabránit pádu letadla.

Příčinou neštěstí proto nebyl výbuch, jak se dosud spekulovalo. I tak mohlo jít o teroristický útok, atentátníci mohli na palubě vyvolat požár. Jako pravděpodobnější se ale odborníkům jeví technická závada.

Stroj mířící z Paříže do Káhiry, na jehož palubě bylo 56 cestujících a deset členů posádky, zmizel z obrazovek radarů ve čtvrtek brzy ráno krátce před plánovaným přistáním v egyptském hlavním městě. Trosky letadla našly pátrací týmy asi 300 kilometrů od přístavu Alexandrie.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZEMŘELA VE ŠPATNÝ DEN. Rodina si myslela, že jde o vtip! Zprávě o smrti dívky nikdo nevěřil

Soudce konečně rozhodl: Kdo může za smrt Paula Walkera?

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz