Zajímavosti

Nemáte na chalupě elektřinu? Tohle pro vás může být řešení!

Nemáte na chalupě elektřinu? Tohle pro vás může být řešení!
Zdroj: Twitter

Britská společnost Renovagen přišla s velice zajímavým nápadem, jak dostat proud do míst, kam není zavedena elektrická síť. Vytvořila generátor, který k produkování elektřiny využívá sluneční energii. Solární generátor byl primárně určen, aby pomáhal při přírodních katastrofách, společnost ale také hovoří o soukromém využití na odlehlých pozemcích.

Generátor je vybaven solárními panely, které se dají srolovat nebo roztáhnout během několika minut. Celý systém je na přívěsu, který je možné zapojit za auto, přesouvání generátoru je tak velice snadné.

Systém obsahuje srolované panely, které po roztažení zabírají plochu o délce 50 metrů a šířce 2,4 metrů. K roztažení stačí konec panelů zapojit za auto, celý systém je navržen tak, aby se zabránilo překládání a samovolnému rolování. K zatažení je generátor vybaven motorem, který panely opět navine za 3 až 4 minuty.

Po roztažení je vše připraveno k rychlému používání, nemusí se nic zapojovat, stačí strčit kabel do zásuvky. Generátor je celkem vybaven třemi 32A konektory a jedním 63A konektorem. O udržení energie se starají 53kWh lithiové baterie.

Vnitřek generátoru chladí několik větráků, uživatel se tak nemusí bát přehřátí systému. Menší systém je vhodný pro použití v místech, kam nebyl zaveden proud. Díky snadné manipulaci se dá použít i tam, kam se dá velice těžko dostat. Odříznuté domy v odlehlých místech by se tak mohly dočkat elektrické energie, aniž by člověk musel spálit jedinou kapku nafty v klasickém generátoru.

Související obsah

Sluneční generátor společnost testuje od loňského června. Protože ještě probíhají poslední zkoušky, společnost nevyrábí solární generátor sériově. Cena je prozatím ohromná, v současné chvíli je odhad mezi 50 000 a 110 000 librami (přibližně od 1,77 milionu do 3,9 milionů korun), podle vynálezců by ale už koncem tohoto roku mohla spadnout na polovinu a následně stále klesat.

Možností, kde generátor využít, je nepřeberné množství. Společnost hovoří především o využití v zemědělství, na festivalech a různých akcích, při přírodních katastrofách, v armádě, ale i v soukromém sektoru. Elektřiny by se tak mohli dočkat i zapadlé domy na samotě.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz