Smrtící bakterie

Toho se lékaři obávali: Objevila se bakterie odolná všem antibiotikům

Toho se lékaři obávali: Objevila se bakterie odolná všem antibiotikům
Zdroj: Profimedia

Stalo se přesně to, čeho se lékaři tak obávali. Ve Spojených státech se objevila bakterie odolná vůči nejsilnějším antibiotikům. Podle expertů to může znamenat konec antibiotik, gen by se totiž mohl rozšířit na další bakterie.

Když u ženy (49) zjistili infekci močového ústrojí, všichni lékaři předpokládali, že zaberou běžná antibiotika. K překvapení všech ale žádné zlepšení nepřišlo a provedené laboratorní testy brzy ukázaly proč. Žena měla v těle bakterii E. coli, která byla vůči jindy spolehlivým lékům naprosto odolná.

Museli tak s údivem sáhnout po náhradním léku, po kterém se naštěstí uzdravila. Lékaři jsou ale stále zděšení. E. coli totiž nesla gen, který nereagoval na přítomnost colistinu, což je ten nejsilnější antibiotický preparát, známý také jako "lék poslední záchrany".

Související obsah

Případ ženy z Pensylvánie je zatím ojedinělý a sám o sobě tak nepředstavuje příliš vysoké riziko. Problémy by ale mohly nastat, pokud se tento nanejvýš odolný gen přenese na další bakterie, které už nyní některým antibiotikům vzdorují, informuje list The Washington Post.

"Prakticky jde o ukázku toho, že antibiotika mají namále. Můžeme se ocitnout v situaci, kdy budou na jednotkách intenzivní péče pacienti, pro které žádná antibiotika mít nebudeme," varuje šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci chorob Tom Frieden.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SRDCERYVNÝ PŘÍBĚH: Před lety ji kousl záhadný brouk! Nyní prosí matku, aby ji nechala zemřít

VĚDCI PŘITVRZUJÍ: Homeopatické léky údajně nejen nefungují, ale mohou i ohrozit váš život!

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz