Peoplemetr

Technické muzeum má nové exponáty! Přístroje na měření TV sledovanosti

Technické muzeum má nové exponáty! Přístroje na měření TV sledovanosti
Zdroj: oficiální zdroj

Každoročně začátkem června si Asociace televizních organizací a výzkumná agentura Nielsen Admosphere připomínají zahájení prvního peoplemetrového měření v České republice. U příležitosti letošního 19. výročí budou sbírky Národního technického muzea v Praze obohaceny o technologii využívanou k měření televizní sledovanosti od roku 2002.

"Rychlost technického vývoje se rok od roku zvyšuje a může se snadno stát, že časem zapomeneme, jak dříve peoplemetr vypadal. Nechceme, aby historici tápali, rozhodli jsme se jim jejich práci ulehčit,“ uvedla jednatelka Asociace televizních organizací Vlasta Roškotová.

Do sbírek Národního technického muzea tak přibyly tři vývojové generace českých peoplemetrů. První sada tzv. TV metrů byla používána v Projektu elektronického měření sledovanosti televizního vysílání (PEM) v letech 2002-2007. V této době se poprvé stala realizátorem výzkumu společnost MEDIARESEARCH, a.s. (nyní Nielsen Admosphere, a.s.).

Následovaly další dva pětileté projekty s postupně se zvyšující technologickou úrovní měřících zařízení. Nejnovější TV metry pracují na bázi audiomatchingu a prvním přístrojům se už příliš nepodobají.

"Jsem rád, že v rámci pravidelného připomenutí Dne peoplemetrů 2. června věnujeme energii ke kultivaci našeho oboru a vzdělávání, činnostem, na které nebývá v ostatních obdobích roku tolik času,“ komentoval 19. výročí peoplemetrového projektu v České republice Michal Jordan, místopředseda představenstva Nielsen Admosphere.

Tři vývojové generace českých peoplemetrů umístěné v depozitáři Národního technického muzea v Praze:

Spolupráci s muzejním prostředím si Asociace televizních organizací a realizátor projektu vyzkoušeli už v minulosti - na přelomu let 2005 a 2006 byl peoplemetr poprvé vystaven v Národním muzeu v rámci výstavy Zlaté časy médií.

Odborníci z Nielsen Admosphere pravidelně přednášejí o peoplemetrovém měření a dalších mediálních výzkumech v ČR na Vysoké škole ekonomické v Praze a v Jindřichově Hradci, jakož i na Vysoké škole manažerské informatiky, ekonomiky a práva. O technické stránce měření přednášeli rovněž studentům Matematicko-fyzikální fakulty UK.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz