Letadlo

VIDEO: Let skončil pádem letadla, pilot se zachránil skokem

V pátek odpoledne se naskytl šokující pohled lidem, kteří se pohybovali kolem letiště Planá v Českých Budějovicích. V oblasti zrovna testovali prototyp ultralightu UL-39 Albi, který staví České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), když došlo k selhání techniky. Pilot musel vyskočit a nechat letadlo nouzově přistát na padáku.

V pátek se v 16:40 v okolí letiště v Českých Budějovicích ozval ohlušující výbuch. Svědek vyběhl ven a spatřil padající letadlo na padáku. Nejednalo se o obyčejný letoun, ale šlo o prototyp ultralightu UL-39 Albi, za jehož konstrukcí stojí ČVUT.

Policejní mluvčí potvrdila, že v oblasti probíhal zkušební let, když došlo s největší pravděpodobností k selhání techniky. Pilot, ještě než z letadla vyskočil, ho zvládl navést mimo obydlenou oblast. Letadlo tak na padáku bezpečně dopadlo do přilehlého lesa asi kilometr a půl severovýchodně od letiště.

UL-39 Albi je unikátní projekt ČVUT, LA Composite a Jihlavan Airplanes. Jedná se o ultralehké dvoumístné letadlo, které má vlastnosti proudové stíhačky. Jde o jediný ultralight, který nepohání vrtulový, ale dmychadlový motor.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz