Ještěrka zelená

Nejkrásnější ještěrka se plazí na Slovensku. Je úchvatně zelená!

Jedinečnou podívanou na neonově zeleného ještěra si užil František Kovár na Slovensku, když se vydal na Kremnické vrchy. Plazil se tam chráněný druh ještěrky zelené.

Svítivě zeleného ještěra se podařilo natočit Františku Kovárovi u obce Stará Kremnička na Slovensku. "Tyto ještěrky jsou strašně plaché, byly tam sice dvě, ale pouze jedna z nich chvíli postála, jako kdyby chtěla pózovat," uvedl Kovár pro tvnoviny.sk.

Na jaře ještěrky prožívají líbánky a v době páření jsou zajímavě zbarvené. Dospělí jedinci jsou zelení, samci mají v době rozmnožování tyrkysově zbarvené hrdlo. Mladí jedinci mohou být světle hnědí.

Kremnické vrchy jsou sopečné pohoří v centrální části Slovenska. Spatřit zde největší a nejkrásnější ještěrku, se ale jen tak někomu nepoštěstí. Najdeme ji v nejteplejších oblastech země.

Související obsah

Ještěrka je rozšířena v jihovýchodní Evropě od severozápadní Itálie a Rakouska přes jižní Ukrajinu a černomořské pobřeží Turecka po Kaspické moře.

Plaz je také největší ještěrkou ze čtyř druhů žijících v České republice. Dorůstá se délky až 40 centimetrů.  V Čechách je chráněným a ohroženým druhem.

dav, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ještěrka zelená

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz