Ještěrka zelená

Nejkrásnější ještěrka se plazí na Slovensku. Je úchvatně zelená!

Jedinečnou podívanou na neonově zeleného ještěra si užil František Kovár na Slovensku, když se vydal na Kremnické vrchy. Plazil se tam chráněný druh ještěrky zelené.

Svítivě zeleného ještěra se podařilo natočit Františku Kovárovi u obce Stará Kremnička na Slovensku. "Tyto ještěrky jsou strašně plaché, byly tam sice dvě, ale pouze jedna z nich chvíli postála, jako kdyby chtěla pózovat," uvedl Kovár pro tvnoviny.sk.

Na jaře ještěrky prožívají líbánky a v době páření jsou zajímavě zbarvené. Dospělí jedinci jsou zelení, samci mají v době rozmnožování tyrkysově zbarvené hrdlo. Mladí jedinci mohou být světle hnědí.

Kremnické vrchy jsou sopečné pohoří v centrální části Slovenska. Spatřit zde největší a nejkrásnější ještěrku, se ale jen tak někomu nepoštěstí. Najdeme ji v nejteplejších oblastech země.

Související obsah

Ještěrka je rozšířena v jihovýchodní Evropě od severozápadní Itálie a Rakouska přes jižní Ukrajinu a černomořské pobřeží Turecka po Kaspické moře.

Plaz je také největší ještěrkou ze čtyř druhů žijících v České republice. Dorůstá se délky až 40 centimetrů.  V Čechách je chráněným a ohroženým druhem.

dav, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz