Hřbitov

Ďáblický hřbitov skrývá ostatky tisíců lidí. Chtějí je identifikovat

Až 14 tisíc politických vězňů je pravděpodobně pohřbeno v hromadných hrobech na ďáblickém hřbitově v Praze. Vyplývá to z nových údajů, které v archivech vypátrala vězeňská služba. Původně se přitom předpokládalo, že je tam pohřbeno mnohem méně lidí. Na stejném místě mají náhrobky i dětské oběti komunistického režimu.

Náhrobky má na Ďáblickém hřbitově 43 dětí, které se podařilo identifikovat. Další ale zůstávají v hromadných hrobech. Lidé si tu každoročně na začátku června připomínají jejich památku.

"Po porodu jim nebyla poskytnuta dostatečná péče, když se politickým vězenkyním narodily většinou na Pankráci," uvedl Petr Marek z Platformy občanských demokratických a protikomunistických iniciativ.

Připomínka obětí režimu zřejmě někomu vadila. Kdosi totiž na hřbitov poslal policii s tím, že se tu koná zakázaná akce. Když hlídka zjistila, o co jde, zase odjela.

Občanské iniciativy se snaží, aby byly zločiny více než půl století po smrti dětí vyšetřené. Není ale jisté, že se to po takové době podaří. Řadu případů se přitom podařilo dobře zdokumentovat.

Související obsah

"Matku zavřeli v době, kdy měla tříleté dítě. Tak se starala, co s ním je, co s ním bude. Odpověděno jí bylo: Nestarejte se, bude o něj postaráno. Po čase jí suše oznámili: Vaše dítě zemřelo," vyprávěl Marek.

Dětské oběti režimu odpočívají v sousedství pohřebiště dospělých politických vězňů. Právě tady, na ďáblickém hřbitově, byly nalezeny a identifikovány také ostatky faráře Josefa Toufara, kterého v roce 1950 umučila Státní bezpečnost kvůli události známé jako Čihošťský zázrak.

Hanuš Hanslík/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz