Skládka

Největší černá skládka v Česku konečně mizí. Po 11 letech

Po dlouhých 11 letech definitivně zmizí největší nelegální skládka v Česku. V roce 2005 německá společnost Nisa Rysajkling nezákonně zamořila Arnoltice tisíci tunami starého textilu a plastů. Malá obec by si s obří skládkou nikdy sama neporadila. Pomohl jí Liberecký kraj, stát i Německo.

Na začátku pár vychytralých lidí zatoužilo zbohatnout. Když zjistili, že Němci jsou za vyvezený odpad ochotni dobře zaplatit, skoupili v českoněmeckém pohraničí sklady a zaplnili je. Do Arnoltic firma Nisa Recykling navozila 1200 kamionů odpadu.

Na každém kamionu vydělala údajně až 3000 eur, což představuje téměř 100milionový obrat. Pak majitelé skládku přepsali na bílého koně. "Jediným jednatelem firmy je pan Barbescu, který je z Moldávie a je k nezastižení. Nepřebírá poštu. Není," sdělila starostka Romana Šidlová.

Místo recyklování se někdo pokusil skládku několikrát zapálit. Největší požár přišel v roce 2012. Přes 150 hasičů s ohněm bojovalo několik dní.

Související obsah

Pomohl až Liberecký kraj. Dotlačil Němce k jednání a ti polovinu odpadů odvezli. O zbytek se pak postarala česká strana. Z 9000 tun odpadu, který v Arnolticích sahal až do výšky 4 metrů, ho zbývá odvézt jen poslední část.

"To, co zbývá, je na necelý měsíc práce. Celkem to vyšlo na 18 až 19 milionů," vypočítal Josef Jadrný z Krajského úřadu v Liberci. "Lidi měli velký strach, že to tady bude hořet každou chvilku. Po prvním požáru tady padal popílek, někde 6 až 8 týdnů," doplnila Šidlová.

Až odjede z areálu poslední kamion, nechá Liberecký kraj ještě prověřit kvalitu spodních vod.

Ivan Berka/epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz