Forbes

VELKÝ PŘEHLED: Tohle jsou nejmocnější ženy na světě!

VELKÝ PŘEHLED: Tohle jsou nejmocnější ženy na světě!
Zdroj: Profimedia

Časopis Forbes zveřejnil každoroční žebříček nejmocnějších žen na světě. Pošesté v řadě jej ovládla německá kancléřka Angela Merkelová. Na paty jí ale šlape kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová. Pokud by zvítězila v listopadových volbách, bude mít další obhajobu Merkelová velmi těžkou.

Německá kancléřka je stálicí žebříčku, který prestižní magazín Forbes sestavuje pravidelně od roku 2004. Merkelová ovládla letos jubilejní desátý ročník. Naposledy nevyhrála v roce 2010, kdy odborníci z magazínu Forbes zvolili nejvlivnější ženou první dámu spojených států Michelle Obamovou. Tehdy Merkelová skončila až na 4. místě.

Při sestavování žebříčku berou hodnotitelé v potaz několik faktorů. Mezi nimi najdeme třeba vliv, přítomnost v médiích, bohatství a úspěch v prosazování změn. Oproti loňskému ročníku doznal žebříček za rok 2016 na prvních místech jen minima změn.

Na druhém místě za Merkelovou skončila opět Hillary Clintonová. Na třetí pozici ale nastala změna. Manželku Billa Gatese Melindu odsunula na 4. místo Janet Yellenová, předsedkyně Rady guvernérů Federálního rezervního systému (FED). Pátá příčka patří výkonné ředitelce automobilového gigantu General Motor Mary Barraové.

Neskutečný sešup potkal brazilskou prezidentku Dilmu Rousseffovou. Žena, která v roce 2013 skončila druhá a v loni obsadila sedmou příčku, úplně vypadla z první stovky! Rousseffovou totiž v květnu zbavil senát pravomocí, zatím dočasně na tři měsíce. Čelí obvinění, že před posledními volbami měla zkreslovat ekonomické ukazatele, aby nepřišla o podporu.

Nejstarší ženou, kterou časopis Forbes zařadil do stovky nejvlivnějších žen, je britská královna Alžběta II., které patří 29. příčka. Britská panovnice oslavila letos 90. narozeniny. Naopak nejmladší ženou v žebříčku je jednačtyřicetiletá Američanka Marissa Mayerová, která je výkonnou ředitelkou společnosti Yahoo.

Související obsah

V žebříčku bohužel nenajdeme žádnou Češku. Podobný přehled ale sestavuje také české vydání časopisu Forbes jen pro Českou republiku. Vloni v listopadu zvolilo nejvlivnější Češkou Vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Za ní se na stříbrné příčce umístila finanční ředitelka skupiny PPF Kateřina Jirásková, třetí příčka patřila finanční ředitelce Agrofertu Petře Procházkové. Na čtvrtém a pátém místě se umístily dvě političky, eurokomisařka Věra Jourová a pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Žebříček 10 nejvlivnějších žen podle časopisu Forbes:

1. Angela Merkelová (Německo) - německá kancléřka
2. Hillary Clintonová (USA) - kandidátka na americkou prezidentku
3. Janet Yellenová (USA) - předsedkyně Rady guvernérů Federálního rezervního systému
4. Melinda Gatesová (USA) - filantropka, manželka Billa Gatese
5. Mary Barraová (USA) - výkonná ředitelka General Motors
6. Christine Lagardeová (Francie) - ředitelka Mezinárodního měnového fondu
7. Sheryl Sandbergová (USA) - provozní ředitelka Facebooku
8. Susan Wojcickiová (USA) - výkonná ředitelka YouTube
9. Meg Whitmanová (USA) - výkonná ředitelka Hewlett-Packard Enterprise
10. Ana Patricia Botínová (Španělsko) - výkonná ředitelka Santander Group
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz