Kultura

Vzali nám kulturní poklad! Sluha dvou pánů v Národním končí

Vzali nám kulturní poklad! Sluha dvou pánů v Národním končí
Zdroj: Profimedia

Bezmála šest stovek repríz a statisíce nadšených diváků - to je divadelní hra Sluha dvou pánů, která se téměř dvaadvacet let hraje na prknech Národního divadla. S tím by ale měl být konec, vedení divadla plánuje na konec prosince její derniéru.

Bylo 22. září 1994, když na prkna Národního divadlo poprvé vstoupil Miroslav Donutil v roli svérázného sluhy Truffaldina v dnes už legendární hře z pera italského autora Carla Goldoniho. Režie Sluhy dvou pánů se ujal přední český režisér Ivan Rajmont a netrvalo dlouho a stala se z ní jedna z nejoblíbenějších her v historii českého divadla.

Lístky na vystoupení mizely během několika minut a lidé si je museli objednávat několik měsíců dopředu. S tím je teď ale konec, Národní divadlo chce inscenaci u příležitosti šestisté reprízy ukončit. Derniéra mimořádně úspěšné inscenace se uskuteční 27. prosince. Lístky budou v prodeji od prvního srpna.

Podle Miroslava Donutila ale divadlo dělá obrovskou chybu, podle něj lidé na lístky čekají i několik let, řekl herec webu Lidovky.cz. Spolu s dědici po Ivanu Rajmonotvi, který zemřel loni v prosinci, teď uvažují o tom, zda hru přesunou do jiného divadla. Shodují se ale na tom, že by hra neměla ztratit svou kvalitu. Jestli tedy prosincové představení bude úplně poslední, se teprve ukáže.

Související obsah

Komedii Sluha dvou pánů napsal v roce 1745 italský spisovatel Carlo Goldoni. V roli Truffaldina v českém pojetí exceluje Miroslav Donutil, v rolích ostatních postav se za 22 let vystřídaly více než tři desítky herců. Truffaldino se ve hře nechá zaměstnat hned u dvou pánů zároveň a plyne z toho množství komických situací.

mom, TN.cz

K tématu Kultura

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz