Domácí

Pokřikující bezdomovci, opilci a špína. Děti ze školky tu mají strach

V jilemnické městské části Hrabačov se nachází na první pohled poměrně nenápadná budova. Jedná se o bývalý hotel Cedron, který je opuštěný, chátrá a přitahuje bezdomovce a narkomany. Místním obyvatelům se situace nelíbí a sepisují petici za vyřešení tohoto neuspokojivého stavu.

Nebezpečný objekt se nachází jen několik metrů od zahrady mateřské školy. A to je jeden z hlavních problémů, provoz školky hned vedle ruiny plné agresivních bezdomovců, je velmi obtížný: "Když chodíme na zahradu, tak vždycky paní učitelka musí projít celou zahradu, protože se tady povalují třeba kliky od dveří, boty nebo lahve od alkoholu. Takže se to musí nejdřív uklidit a potom teprve můžou jít děti na zahradu," popisuje komplikace zaměstnankyně mateřské školy.

Bezdomovci z budovy na děti také často pokřikují, povalují se opilí v příkopě nebo dokonce v blízkosti školky kálejí. Problémem je, že budova je soukromým majetkem a město tak nemá žádné kompetence s ní nakládat. "Je to v majetku soukromé osoby, která se dostala do dluhů a teď je v insolvenčním řízení," vysvětluje místostarosta města Jilemnice Vladimír Vinklář.

Vedení města se dle slov místostarosty snaží celou situaci řešit: "Neustále kontaktujeme insolvenční projekt Hradec Králové, který tuhle situaci má na starosti a žádáme je a prosíme, aby nějakým způsobem hotel zabezpečilo a zajistilo. Vždy se nám dostane odpovědi, že oni nevědí, jak to zajistit, že musejí mít souhlas majitele a že ten majitel, dlužník, s nimi nespolupracuje," popisuje Vladimír Vinklář.

Dohadování se ale neúměrně protahuje a místním dochází trpělivost. Výjezdy policie k bývalému hotelu jsou čím dál častější a loni v budově dokonce hořelo. Místostarosta Vinklář proto nařídil městským strážníkům, aby objekt kontrolovali každý den a bezdomovce odtamtud vyháněli. To ale bohužel stejně nepomáhá.

Související obsah

Jediným možným řešením se zdá prodej budovy a její následná demolice nebo nákladná rekonstrukce. Podle insolvenčního správce se k tomu snad konečně schyluje. Zadlužený majitel objektu prý původně za nemovitost požadoval nesmyslně vysokou částku, nedávno však slevil a tak se snad konečně pohnou ledy. "Nyní se jedná asi se šesti zájemci o prodeji, horizont zpeněžení vidím měsíc, maximálně dva," sdělil nám insolvenční správce Václav Buriánek.

Co bude s bývalým hotelem po jeho prodeji, se neví. Nejpravděpodobnější variantou ale bude jeho demolice. Ať tak, či tak, podle místostarosty Vinkláře bude jednodušší se s novým majitelem domluvit na dočasných opatřeních, jak zajistit budovu před neoprávněným vniknutím. Dle slov insolvenčního správce nejvyšší nabídka za nemovitost již přesahuje milion korun. Jestli půjde nakonec chátrající hotel k zemi, o tom rozhodne až jeho nový majitel. Nejvíce by si však určitě oddychli rodiče dětí, které navštěvují přilehlou mateřskou školu.

TN.cz/Jakub Deml

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz