Miloš Zeman

Zeman pobavil Makedonce, fušoval do řemesla tlumočníkovi

Státní návštěvu prezidenta Zemana v Makedonii provázela scéna jak z grotesky. Během vystoupení českého i makedonského státníka totiž prezident Zeman napovídal makedonskému tlumočníkovi.

Nechtěně tak zpestřil vysoce oficiální brífink a připravil horké chvilky členům prezidentských doprovodů, kteří se snažili udržet kamenné tváře.


Na ty chvilky makedonský tlumočník jen tak nezapomene. Očividně se ztratil v překladu – a to zrovna u vážného tématu migrace. Zcela neprotokolárně pak zasáhl prezident Zeman. Už předtím ale bylo zřejmé, že překlad z makedonštiny drhne.


Velmi slavnostní konferenci, kde prezident Zeman dostal nejvyšší makedonské státní vyznamenání, nakonec sám přenesl do méně formálního duchu, když se bránil, že by jeho názory na migraci byly příliš ostré.


Oba prezidenti řešili především migrační krizi – Zeman například prohlásil, že Makedonie by si zasloužila být v Evropské unii už jen proto, že jí teď brání před přívalem uprchlíků.Před odletem z Makedonie si ještě prezident Zeman užil vyhlídkovou plavbu po ochridském jezeře.


Loď ho odvezla také ke klášteru svatého Nauma, který byl žákem věrozvěstů Cyrila a Metoděje. V komplexu z 9. století prezident navštívil i světcův hrob, odkud prý je stále slyšet tlukot jeho srdce. Zapálil také svíčku.

pez, Eliška Zvolánková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz