Nemocnice

Lékaři operují špinavými nástroji! Ty jednorázové použijí několikrát

Lékaři operují špinavými nástroji! Ty jednorázové použijí několikrát
Zdroj: Profimedia

Lékaři v některých českých nemocnicích operují jednorázovými nástroji několikrát. Po použití míří ke sterilizaci a znovu na operační sál, někdy i třikrát nebo pětkrát. Sterilizace ale není vždy dokonalá. Informovala o tom úterní MF Dnes.

Nemocnice se snaží šetřit, kde se dá, a tak používají nástroje určené k jednorázové spotřebě několikrát. Informaci potvrdilo MF Dnes několik sester a lékařů z různých nemocnic, kterým dávají za pravdu i hygienické kontroly.

Až pětkrát tak lékaři používají jednorázový skalpel, kožní sešívačku i balonkový katetr, případně pacienty vyšetřují endoskopy s použitými vodiči. Nástroje prochází sterilizací, jenže ta nemusí být dokonalá, a tak v různých záhybech zůstává nános sražené krve a tkáně.

"Nástroj jeví známky koroze, je vlastně špinavý, i když je po sterilizaci," říká sestra z okresní nemocnice, která přístroj rozřezala, vyfotila a snímky poskytla deníku. I tak ale nemocnice používá skalpel dál, čímž porušuje zákon a ohrožuje zdraví pacientů.

Související obsah

Sterilizaci jednorázových pomůcek nedávno potvrdily i kontroly hygienické stanice. Pražští hygienici zjistili, že v posledních dvou letech používali víckrát jednorázové nástroje nemocnice Na Bulovce, Na Františku nebo Královské Vinohrady.

Nemocnice se bránily, že se to dělo jen ojediněle, a slíbily zpřísnění kontrol. Lékaři ale viní systém, který nutí zdravotníky co nejvíce šetřit. Opakovatelné nástroje jsou velmi drahé - některé stojí i desítky tisíc korun, zatímco jednorázové jen několik stovek. Takové argumenty ale výrobci odmítají.

Související obsah

"Je to podobně nechutné, jako kdyby nemocnice řekla, že musí kvůli finanční situaci dávat svým pacientům prošlé potraviny k obědu. Když sníte prošlé maso, také se vám možná nic nestane. Nemocnice zkouší, co jim projde," řekl deníku Miroslav Palát, předseda sdružení výrobců CzechMed.

Zatím to nemocnicím prochází, protože dokázat, že infekci v těle pacienta způsobil právě jednorázový nástroj, je velmi obtížné. Infekce je totiž jedna z nejčastějších komplikací, kterými pacienti v nemocnici trpí.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

JE TO VŮBEC MOŽNÉ? Žena měla křeče v břiše. Neuvěříte tomu, co v ní lékaři našli!

Běžná prohlídka u lékaře skončila šokem. Neuvěříte, s čím pacient odcházel!

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz