Horké nápoje

POZOR: Nepijte horkou kávu a čaj! Hrozí rakovina a smrt, varuje WHO

POZOR: Nepijte horkou kávu a čaj! Hrozí rakovina a smrt, varuje WHO
Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) na základě provedeného průzkumu ve středu přidala na seznam možných karcinogenních látek horké nápoje. Káva sama o sobě ale podle všeho nebezpečná není, informuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC).

Světová zdravotnická organizace (WHO) provedla na několika místech světa průzkum, na základě kterého měli odborníci zjistit, jestli káva patří na seznam karcinogenních látek, či nikoliv. A výsledek byl opravdu překvapivý. Ačkoli studie sice prokázala, že káva samotná rakovinotvorná není, pití horkých nápojů se na seznam možných karcinogenů dostalo.

"Z výsledků výzkumu jsme usoudili, že pití příliš horkých nápojů může být pravděpodobnou příčinou rakoviny jícnu," oznámili novinářům na tiskové konferenci zástupci Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC). Příliš horkým nápojem se přitom rozumí drink s teplotou vyšší než 65 stupňů Celsia.

Související obsah

Tato zlomová hranice přitom byla stanovena na základě pozorování lidí často pijících kávu a čaje v Číně, Íránu, Turecku, Argentině, Brazílii, Paraguayi či Uruguayi. Právě tam jsou nápoje obvykle opravdu horké (alespoň 70 stupňů Celsia).

"Rakovina jícnu je osmou nejrozšířenější rakovinou světa a jednou z těch, které mohou vést až ke smrti," varují odborníci. Důkazem jsou statistiky z roku 2012, které hovoří o počtu 400 tisíc mrtvých.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz