Objev

Naděje pro celý svět: Čeští vědci připravují vakcínu proti viru Zika!

Českým vědcům se podařilo nemožné. Jako první na světě našli látky, které jsou účinné proti viru Zika. Teď se bude testovat, jestli je nový lék bezpečný. Pokud se ukáže, že ano, začne se okamžitě chystat vakcína, který by se na světovém trhu mohla objevit do čtyř let.

Tým vědců z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně dost možná našel lék na virus Zika. Účinné aktivní látky na nemoc, kteoru přenášejí komáři, přitom našli jako vedlejší produkt. Původně totiž zkoumali látky proti viru klíšťové encefalitidy.

"Ty viry jsou velmi podobné - jsou příbuzné - tak by ty látky, které fungují na klíšťovou encefalitidu, mohli fungovat i na Ziku. A to se nám potvrdilo," řekl TV Nova vědec Daniel Růžek.

Související obsah

Je to obrovský úspěch. Čeští vědci tak našli klíč k řešení světového problému. "Tento objev, kde samozřejmě bude ještě nějakou dobu trvat, než bude zaveden do praxe, skýtá naději pro miliony pacientů," chválí vědce ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Nyní se bude testovat bezpečnost léku. Pokud vše půjde podle plánu a potvrdí se, že vakcína nemá škodlivé vedlejší účinky, mohla by se začít používat do čtyř let.

Martin Šnajdr/ lud,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz