Zahraničí

Policie truchlí nad ztrátou kolegů. Proti odstřelovačům neměli šanci

Dallas zažil krvavou noc, když se protesty proti policejnímu násilí zvrhly v masakr. Odstřelovači z budov zaútočili na policisty, 11 jich bylo postřeleno, 5 policistů již zemřelo. Policisté ve spojení se střelbou zatkli 3 podezřelé, jeden z útočníků byl zabit v podzemní garáži.

Dlouhotrvající přestřelka v podzemní garáži skončila smrtí čtvrtého podezřelého. Ten při policejním vyjednávání prohlásil, že na místě přestřelky nastražil několik výbušnin. Podle nepotvrzených informací se podezřelý zastřelil sám. Pyrotechnici po bombách pátrají.

"Připomínalo to popravu," sdělil pro CNN svědek události Ismael Dejesus, který natočil smrt jednoho z policistů z balkónu. Lidé se začínají scházet před nemocnicí v Dallasu, kde leží zranění strážníci, aby jim vyjádřili podporu.

Policie po střelbě ze střech zatkla tři podezřelé, dva muže, kteří hodili do auta maskovaný pytel a začali z místa činu ujíždět. Třetí podezřelou je žena, která se před přestřelkou pohybovala v okolí podzemních garáží. Podezřelí s policií při výslechu odmítají podle policie spolupracovat. Jejich identita zatím nebyla zveřejněna.

Dallaská oblastní dopravní policie (DART) zveřejnila identitu jednoho ze zabitých policistů. Je jím Brent Thompson (†43), který k policii nastoupil v roce 2009. Jedná se o první smrt mezi příslušníky DARTu, který vznikl v roce 1989. DART také zveřejnil seznam zraněných policistů, jsou jimi Omar Cannon (44), Misty McBrideová (32) a Jesus Renata (39), všichni tři by měli být mimo ohrožení života.

Dallaská policie zatím nezveřejnila seznam zraněných a obětí, nicméně na twitteru potvrdila smrt dalších čtyřech policistů. Kromě policistů utrpěla zranění jedna z účastnic protestu Shetamia Taylorová, která svým tělem chránila vlastní syny (12,17). Zraněná žena je již po operaci a zotavuje se v nemocnici.

Ve spojení se střelbou vydala policie zprávu o podezřelém muži Marku Hughesovi, který se procházel před střelbou se zbraní na zádech. Nicméně ihned poté, co byla zveřejněna jeho fotka na twitteru dallaské policie, se tento muž přihlásil a zmíněnou zbraň odevzdal, policie ho vyslechla a propustila.

Před střelbou probíhal protest velice klidně, policisté zdokumentovali hodiny klidu, kdy se strážníci s některými protestanty fotili, dav zpíval a celá situace probíhala zcela nekonfliktně.

Prezident USA Barack Obama z Varšavy ke střelbě uvedl, že Amerika je zděšená tím, co se stalo. Americký prezident požádal své spoluobčany, aby se modlili za zraněné, mrtvé a jejich rodiny.

Ke střelbě došlo během protestů proti policejnímu násilí, kterého se dopustili policisté během předchozích dnů. Internet zaplavila videa ze dvou střetů. Během prvního byl zabit černoch před smíšeným zbožím, když už ho měli policisté na zemi. Druhý byl zastřelen v autě, když si údajně sahal pro peněženku, okamžiky po střelbě sdílela jeho přítelkyně živě na facebooku.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz