Severokorejský vůdce Kim Čong-un chce celému světu ukázat, že jeho země jde kupředu a netrpí sankcemi, které na komunistický režim uvalily světové velmoci. V hlavním městě Pchongjangu se rozhodl vybudovat moderní čtvrť s mrakodrapy. Vyrůst má už za deset měsíců, stavět mají vojáci.
Pchjongjang možná brzy dostane novou přezdívku: Pchjonghattan. Kim Čong-un se snaží jít s dobou a v hlavním městě přikázal vybudovat nejmodernější čtvrť, jakou kdy Severokorejci spatřili. Chce navíc Západu dokázat, že sankcemi netrpí.
"Severní Korea stoupá a drží tempo se světem přes všechny sankce a nátlak ze strany amerických imperialistů a jejich přívrženců," hlásají severokorejská státní média.
Nejvyšší budova severokorejského Manhattanu bude mít 70 pater. Pro srovnání nejvyšší budova New Yorku Světové obchodní centrum má 105 podlaží a nejvyšší budova světa, Burj Khalifa, se chlubí 163 poschodími.
Na nové čtvrti se v Pchjongjangu údajně pracuje 14 hodin denně, aby vše bylo hotové do konce roku. V budovách bude přes 3000 klimatizovaných bytů, obyvatelé budou mít k dispozici také jesle, školku, prádelnu, poštu a další služby.
Kim přikázal, aby byla zástavba šetrná k životnímu prostředí. Energii k osvětlení i vytápění tak budou zajišťovat solární panely. Spíš než na zdraví naší planety ale nejspíš Kim myslel na časté výpadky elektřiny, které Severní Koreu postihují.
Mezi dominanty Pchjongjangu patří věž Čučche postavená k sedmdesátým narozeninám bývalého vůdce Kim Ir-sena. Dále moderní čtvrť určená pro vědce a vědecký a technologický komplex ve tvaru atomu, který celému světu připomíná neochotu Severokorejců ukončit svůj jaderný program.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz